Raport PRNews.pl: Liczba mobilnych kart zbliżeniowych HCE – III kw. 2016

Na koniec III kwartału 2016 roku liczba wydanych kart HCE przekroczyła 176 tys. W listopadzie karty HCE pojawiły się w Raiffeisen Polbanku, a jeszcze w tym roku rozwiązanie udostępni ING Bank Śląski. Karty HCE wydają też banki spółdzielcze.

 

Z danych PRNews.pl wynika, że na koniec III kwartału 2016 r. najwięcej aktywnych kart HCE miał PKO Bank Polski – 67 tys. Bank Pekao wydał 52 tys. kart HCE, BZ WBK 42 tys., eurobank blisko 8 tys., a Getin 6 tys. Karty HCE oferowało też 12 banków spółdzielczych zrzeszonych w Grupie BPS.

 

Źródło: Bank Pekao

 

Były to: Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie, SBR Szepietowo, Nadsański Bank Spółdzielczy, Śląski Bank Spółdzielczy Silesia w Katowicach, Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce, Bank Spółdzielczy w Werbkowicach, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Bieczu, Bank Spółdzielczy w Nowym Dworze Mazowieckim, Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej, Bank Spółdzielczy w Limanowej i Bank Spółdzielczy w Oleśnicy.

 

Kolejnych kilkanaście szykuje się do wdrożenia. Niestety banki spółdzielcze nie podały nam informacji o liczbie wydanych kart HCE.

 

Liczba aktywnych kart HCE

Bank

I kw. 2016

II kw. 2016

III kw. 2016

PKO BP

66 000

64 000

67 500

Pekao

36 530

44 163

52 800

BZ WBK

18 000

36 000

42 200

eurobank

4 300

5 557

7 843

Getin Bank

bd.

5 000

6 000

Razem:

124 830

154 720

176 343

Źródło: PRNews.pl

 

W grupie Banku BPS wdrożenie zostało oparte o aplikację Planet Mobile HCE Wallet dostarczoną przez IT Card. Obecnie program pozwala dokonywać płatności mobilnych, ale nie daje dostępu do historii transakcji czy salda. Z naszych informacji wynika, że to się wkrótce zmieni. IT Card rozbuduje go o dodatkowe funkcje. Płatności HCE rozwija też zrzeszenie SGB. Testy rozwiązania dostarczonego przez First Datę ruszyły w sierpniu w m.in. w bankach spółdzielczych w Oławie, Koronowie, Włocławku, Koźminku, Toruniu i Dusznikach.

 

W listopadzie karty HCE pojawiły się w Raiffeisen Polbanku. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi doniesieniami, bank wykorzystał w tym celu nową aplikację – Mobilny Portfel. W Raiffeisenie kartę HCE można zamówić do posiadanej już fizycznie karty kredytowej lub konta osobistego. W drugim przypadku nie trzeba nawet mieć fizycznej karty, bo w aplikacji zostanie wygenerowana karta wirtualna. We wdrożeniu wykorzystano technologię dostarczoną przez organizację Visa.

 

Jeszcze w tym roku karty HCE pojawią się w ING Banku Śląskim. Podobnie jak w Raiffeisenie, dostępne będą one wyłącznie w nowej aplikacji – Moje ING. Z naszych informacji wynika, że pilotaż powinien ruszyć w grudniu. Wiadomo też, że o wdrożeniu myśli też mBank. W tym jednak przypadku na karty poczekamy do przyszłego roku.

 

I jak mam zapłacić zbliżeniowo telefonem, skoro przez tę osłonkę nad pinpadem nie mogę przyłożyć telefonu do czytnika? pic.twitter.com/RidSWChZPn

— Wojciech Boczoń (@wboczon) 7 listopada 2016

 

Karty HCE pojawiły się w Polsce w 2014 roku. Pierwszym bankiem, który zaoferował płatności w tym modelu był Bank Pekao. W płatnościach HCE – w odróżnieniu od technologii simcentrycznej - nie trzeba już wymieniać karty SIM znajdującej się w telefonie. Karta do płatności generowana jest w „chmurze obliczeniowej” i pobierana na telefon. Wystarczy ją jedynie aktywować w aplikacji i nadać kod PIN. Podobnie jak w przypadku zwykłych kart zbliżeniowych, płatności poniżej 50 zł nie wymagają podawania kodu. Płaci się tak samo jak zwykłą kartą – należy przystawić telefon do terminala płatniczego.

 

Starsze rozwiązanie – wspomniana wyżej technologia simcentryczna – przechodzi już do lamusa. W wrześniu organizacja MasterCard poinformowała PRNews.pl, że w niedalekiej przyszłości przestanie wspierać technologię SIM NFC. Natomiast organizacja Visa nie wydała jeszcze wyroku na smicentryki, ale można się spodziewać, że taka decyzja jest tylko kwestią czasu.