Raport PRNews.pl: Rynek kont osobistych – II kw. 2015

Wojciech Boczoń
opublikowano: 2015-09-01 15:10

Na koniec pierwszego półrocza 2015 roku 19 ankietowanych banków uniwersalnych prowadziło 29 mln kont osobistych. W ciągu minionego roku rynek urósł o kolejny milion rachunków. W ostatnich miesiącach kilka banków rozpoczęło proces wygaszania tzw. martwych kont.

Na koniec czerwca 2015 roku banki uniwersalne prowadziły 29 mln kont osobistych. W analogicznym okresie ubiegłego roku liczba ROR była niższa o 1 mln. Żeby uzyskać pełniejszy obraz rynku ROR, należy doliczyć konta z banków spółdzielczych i SKOK-ów. Pierwsze prowadzą łącznie 3,6 mln rachunków, a kasy blisko 1,2 mln. Łącznie daje nam to 33,6 mln kont osobistych.

W zestawieniu brakuje kilku mniejszych graczy, m.in. Banku Smart, BIZ Banku, Meritum Banku i banków samochodowych. Instytucje te nie chcą podawać informacji na temat liczby rachunków. Łącznie prowadzą kolejne kilkaset tysięcy rachunków. Ich brak w zestawieniu nie powinien jednak zaburzyć ogólnego obrazu rynku.

* łącznie z rachunkami oszczędnościowymiŹródło: PRNews.plCzołówka banków nie ulega zmianom – najwięcej ROR-ów prowadzi PKO Bank Polski, drugie miejsce zajmuje Bank Pekao SA, a trzecie mBank, któremu po piętach depcze Bank Zachodni WBK. Jeśli spojrzymy na banki, którym w ciągu roku przybyło najwięcej kont, to będą to PKO BP i Bank BGŻ BNP Paribas. W obu przypadkach wynika to jednak z przeprowadzonych fuzji – PKO BP wchłonął Nordeę, a Bank BGŻ połączył się z BNP Paribas Bankiem. Gdybyśmy nie uwzględnili przejęć, największy wzrost organiczny odnotował ING Bank Śląski, a kolejne miejsca zajęły T-Mobile Usługi Bankowe i mBank.Wzrost liczby prowadzonych ROR-ów na koniec II kw. 2015 (rdr)W czterech bankach na przestrzeni minionego roku liczba kont osobistych stopniała. Credit Agricole i Alior Bank tłumaczą to czyszczeniem bazy z tzw. martwych rachunków, czyli kont których klienci nie używają. Baza klientów banku została przeanalizowana pod kątem klientów niekorzystających z usług bankowych, jak również klientów którzy dotychczas posiadali dwa typu rachunków. Takim klientom proponowana była zamiana na jedno konto główne, dzięki czemu klienci otrzymywali pakiet usług lepiej dopasowanych do ich potrzeb informuje Julian Krzyżanowski, rzecznik prasowy Alior Banku. Obecnie już 56 proc. kont otwieranych przez klientów to takie, które są dla nich rachunkami pierwszego wyboru. Celem Alior Banku jest, aby odsetek ten systematycznie się zwiększał dodaje.Novic, YAY Foto
Źródło: PRNews.plCzęść banków podało nam dane na temat liczby aktywnych kart debetowych. Porównując te informacje z liczbą prowadzonych rachunków należy mieć na uwadze, że mogą pojawiać się duże dysproporcje. W niektórych bankach liczba kart może być większa niż liczba ROR, w innych znacznie mniejsza. Warto pamiętać, że do jednego rachunku może być wydanych nawet kilka kart debetowych. Na przykład małżeństwo może mieć wspólny ROR, do niego dwie karty debetowe i 2 karty naklejki. Dodatkową kartę lub dwie może mieć też dziecko, któremu udzielono pełnomocnictwa. Z drugiej strony znajdą się klienci, którzy posiadają konto, ale bez karty.Warto zwrócić uwagę, że w ciągu ostatniego roku bankom uniwersalnym przybyło „zaledwie” 1 mln rachunków. W minionych latach rynek rósł rocznie o około 1,7-1,8 mln ROR-ów. Najprawdopodobniej kolejne miesiące przyniosą dalsze spadki w liczbie prowadzonych ROR. To efekt zmiany konstrukcji cenników, które wymuszają na klientach aktywność. Posiadanie kilku rachunków osobistych staje się coraz mniej opłacalne, bo banki naliczają opłaty za brak transakcji kartowych lub stałych wpływów na ROR. Spadek liczby ROR pociągnie za sobą automatycznie spadek liczby aktywnych kart [email protected]