Raport PRNews.pl: Zatrudnienie w sektorze bankowym – II kw. 2017

Wojciech Boczoń
opublikowano: 2017-09-08 11:53

W ciągu ostatniego roku ankietowane przez PRNews.pl banki zmniejszyły zatrudnienie o 4,8 tys. etatów. W PKO BP ubyło 718 etatów, w BGŻ BNP Paribas – 675, a w Pekao – 595. Na koniec II kwartału 2017 banki biorące udział w ankiecie miały 118 tys. etatów.

Dane udostępniło nam 20 banków o profilu komercyjnym. Łącznie zatrudniają na blisko 118 tys. etatach. Niemal wszystkie w ciągu ostatniego roku zmniejszyły stan zatrudnienia. Największe cięcia objęły Bank BPH, który został wchłonięty przez Aliora. W ciągu roku Bankowi BPH ubyło 4,3 tys. etatów, ale Alior zwiększył stan zatrudnienia tylko o 2,8 tys. Po fuzji ubyło 1,5 tys. etatów.

Na koniec II kwartału 2017 roku największy bank w kraju – PKO Bank Polski – zatrudniał na 24,7 tys. etatach. To o 718 etatów mniej niż rok wcześniej. W grudniu 2016 roku bank informował o planach przeprowadzenia zwolnień grupowych, które obejmą do 950 osób. Na skutek fuzji zatrudnienie zmniejszyło się w banku BGŻ BNP Parias – o 675 etatów w ciągu roku. W Pekao ubyło 595 etatów.

Nie znamy dokładnej liczby zatrudnionych w Raiffeisen Polbanku. Bank podaje taką informację raz do roku – w grudniu. Na koniec 2016 roku prowadził 4453 etaty. W tym przypadku przyjęliśmy więc szacunki. Zatrudnienie na pewno spadło, bo wiosną bank ogłosił plany zwolnień grupowych, które do 2019 roku mają objąć do 1000 osób. W planach jest także ograniczenie sieci sprzedaży – część placówek już zniknęła z ulic.Podobnie jak etatów, w większości banków ubywa placówek. Odpowiadają za to fuzje, ale także zmieniające się preferencje klientów, którzy migrują w stronę kanałów mobilnych. W niektórych bankach już teraz nawet 90 proc. podstawowych operacji wykonywanych jest online. Kilka instytucji wprowadziło już nawet placówki bez obsługi gotówkowej. Plany takie mają również duże banki, np. BZ WBK. Banki przepychają klientów do bankowości internetowej i mobilnej, bo dzięki temu mogą ograniczyć koszty związane z utrzymywaniem placówek.Nie za wszystkimi redukcjami etatów stoją zwolnienia. Część pracowników przechodzi na emerytury, a na ich miejsce nie są juz przyjmowane nowe osoby – następuje likwidacja stanowiska pracy.