Raport PRNews.pl: Aktywa banków – III kw. 2016

Wojciech Boczoń
opublikowano: 2016-11-28 14:20

Przedostatni kwartał roku nie przyniósł większych zmian w aktywach banków działających w Polsce. W większości przypadków odnotowano spadki wartości sumy bilansowej, ale tylko w dwóch z nich przekroczyły one 4 proc. w skali kwartał do kwartału.

W raporcie PRNews.pl prezentujemy wielkość aktywów banków notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Pod uwagę bierzemy jednostkowe sprawozdania finansowe za III kw. 2016 r. W tej edycji nie doszło do żadnych przetasowań w zestawieniu – większość banków umocniła swoją pozycję, bo wahania najczęściej nie przekraczały 1 proc.

Akcja kredytowa stoi w miejscu

Wartość aktywów, których głównym składnikiem są udzielone kredyty, utrzymała się w większości banków na stałym poziomie. Zastój akcji kredytowej potwierdzają także dane z raportu NBP o sytuacji na rynku kredytowym w III kw. 2016 r.

Na próżno było szukać takich zmian jak w poprzednim kwartale, gdzie Alior Bank i Bank BGŻ BNP Paribas wypracowały wzrost wartości sumy bilansowej, który zagwarantował im wskoczenie o jedną pozycję wyżej w zestawieniu. Z danych za III kw. br. wynika, że banki raczej kurczowo trzymały się swoich lokat. Jedynie Idea Bank odnotował w analizowanym okresie 4-proc. Zmiana opierała się na zwiększeniu pozycji należności od klientów, udzielonych klientów i wzroście wartości aktywów finansowych przeznaczonych do odsprzedaży.

Największe spadki w Citi Handlowym i Banku BPH

Ponad 4-proc. zmiany w bilansie odnotowano także w przypadku Citi Handlowego i Banku BPH. W obu bankach zaszły one jednak w innym kierunki niż w Idea Banku. Citi Handlowy odnotował zmniejszenie wartości aktywów kolejny kwartał z rzędu. Ostatnio było to o 10 proc., a tym razem 4,67 proc.

Największy wpływ na tę zmianę miał znaczny ubytek aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu, które w całej grupie spadły o 4 mld zł. W przypadku Banku BPH na spadek złożyły się korekty pozycji należności od klientów oraz aktywów finansowych do obrotu – w obu wyniosły po 0,5 mld zł.