Raport PRNews.pl: Rynek kont osobistych – III kw. 2018

Wojciech Boczoń
opublikowano: 2018-11-21 12:29

Na koniec III kwartału 2018 r. ankietowane przez nas banki o profilu uniwersalnym prowadziły łącznie 32,3 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR). To blisko pół miliona więcej niż kwartał wcześniej i 1,5 mln więcej niż rok temu.

Dane po III kwartale 2018 r. wskazują na to, że większość banków zrobiła już porządek z nieaktywnymi kontami. W poprzednich kwartałach obserwowaliśmy spadki, które wymusiła na bankach nowelizacja Prawa bankowego. Zgodnie z nią, instytucje finansowe mają robić porządki z kontami, na których od 10 lat nie wykonano żadnej operacji. Jak wynika z zebranych danych, w III kwartale 2018 r. tylko w dwóch bankach ubyło rachunków – w Citi Handlowym i BOŚ.

fot. Tommy Lee Walker, yay foto
fot. Tommy Lee Walker, yay foto

Liderem tradycyjnie jest największy bank na rynku – PKO BP. Prowadzi 7,3 mln rachunków typu ROR. To o 95 tys. więcej niż kwartał wcześniej i o blisko 300 tys. więcej niż rok temu. Na drugiej pozycji jest Bank Pekao, który prowadzi 4 mln ROR – 165 tys. więcej niż rok temu, a na trzeciej mBank, który ma 3,5 mln kont osobistych. O 227 tys. więcej niż rok temu. Dużym wzrostem może pochwalić się ING Bank Śląski, któremu w ciągu roku przybyło 263 tys. rachunków.

Prezentowane w powyższej tabeli liczby pokazują wzrost lub spadek w stosunku do danych prezentowanych w poprzednich okresach. Nie odzwierciedlają jednak rzeczywistej sprzedaży nowych kont. Nie wiemy też, ile z tych rachunków jest aktywnie używanych przez klientów. Niewątpliwie część z nich to wciąż konta martwe lub rachunki drugiego wyboru, służące do obsługi kredytów czy lokat. W tabeli brakuje też kilku mniejszych banków, które nie chciały nam podać danych do raportu. To Nest Bank, Idea Bank, Toyota Bank i Envelo Bank. Do chwili publikacji tego tekstu aktualnych danych nie przesłał TMUB. Kiedy to zrobi, artykuł zostanie zaktualizowany.Raport PRNews.pl: Rynek kart kredytowych – III kw. 2018Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec I półrocza 2018 r. (nowszych danych jeszcze nie ma) banki prowadziły 40,3 mln rachunków bieżących. Liczba ta oprócz osób prywatnych zawiera też przedsiębiorców i rolników indywidualnych. W porównaniu do liczby rachunków na koniec grudnia 2017 r. (39,6 mln) liczba ta wzrosła o 0,7 mln, czyli o 1,9 proc. Wskaźnik transakcji bezgotówkowych na jednym rachunku bankowym wzrósł z poziomu 84,3 transakcji w II półroczu 2017 r. do poziomu 88,3 transakcji w I półroczu 2018 r.W kolejnym raporcie PRNews.pl, w którym znajdą się dane za IV kwartał 2018 r. (opublikujemy na początku 2019 r.) może dojść do dwóch istotnych przetasowań w tabeli. Na przełomie października i listopada 2018 r. miały miejsce dwie fuzje bankowe. Santander Bank Polska przejął wydzieloną część Deutsche Banku, a BGŻ BNP Paribas – Raiffeisen Polbanku. Z ostatnich dostępnych danych wynika, że rok temu Deutsche Bank prowadził 240 tys. kont osobistych. Kiedy doliczymy je do portfela Santandera, to może się okazać, że bank ten awansuje na trzecie miejsce w zestawieniu spychając mBank o oczko niżej. Z kolei BGŻ BNP Paribas po wchłonięciu Raiffeisena może wskoczyć na ósme miejsce.Obserwuj @wboczon