10 najbardziej bezcennych momentów Ligi Mistrzów UEFA – wyniki badania MasterCard

MasterCard ogłosił listę dziesięciu bezcennych momentów w historii Ligi Mistrzów UEFA wyłonionych w głosowaniu, w którym wzięli udział fani piłki nożnej z Europy w ramach badania przeprowadzonego przez MasterCard i European Business School. Największą liczbę głosów oddano na „cud w Stambule” i dwukrotną obronę Dudka, która dała Liverpoolowi piąty triumf w Europejskim Pucharze.

Na kolejnych miejscach znalazło się niesamowite uderzenie z woleja, którym Zidane zapewnił zwycięstwo Realowi Madryt, oraz dwa gole strzelone przez Manchester United w doliczonym czasie gry w sezonie 1999  kiedy to Manchester zdobył potrójną koronę.

Pierwsza dziesiątka

1.  Finał 2005: Liverpool i cud w Stambule

Liverpool skazywano na porażkę w starciu z AC Milan i, gdy po pierwszej połowie Włosi prowadzili 3-0, wszystko wskazywało na to, że prognozy te się sprawdzą. Komentatorzy i fani byli zgodni co do tego, że w drugiej połowie Liverpool może liczyć, co najwyżej na zmniejszenie strat. To, co się wydarzyło, było jednym z najbardziej niewiarygodnych zwrotów akcji w historii piłki nożnej. W drugiej połowie Liverpool zdobył trzy bramki, a Dudek w niesamowity sposób obronił strzał i dobitkę Szewczenki, powstrzymując napór mediolańczyków. Liverpool zapewnił sobie wygraną w rzutach karnych, po raz piąty w historii zdobywając Puchar Europy.

2.  Finał 2002: Wolej Zidane’a w meczu z Bayerem Leverkusen

Gol, którym Zidane przesądził o triumfie Realu Madryt w finale Ligi Mistrzów, to doskonałe podsumowanie roli, jaką piłkarz ten odegrał w historii piłki nożnej. Roberto Carlos posłał wysokie dośrodkowanie w pole karne, a Zidane, stojący na 18 metrze i pozornie nieprzygotowany do uderzenia, błyskawicznie przyjął odpowiednią pozycję i wykonując piruet idealnie złożył się do strzału z woleja. Piłka przeleciała obok bezradnego Hans-Jorga Butta, a ponieważ więcej bramek już nie padło, Real Madryt mógł cieszyć się z 9. mistrzowskiego tytułu.

3.  Finał 1999: Manchester United pokonuje Bayern i zdobywa potrójną koronę

Po szybko strzelonym przez Mario Baslera golu z rzutu wolnego i bez Roya Keane’a oraz Paula Scholesa wydawało się, że Manchester United nie jest w stanie wygrać finału Ligii Mistrzów, by w ten sposób zdobyć trzeci tytuł w sezonie. Dwa gole zdobyte w końcówce meczu przez Teddy’ego Sheringhama i Ole Gunnara Solskjaera spadły na Bawarczyków jak grom z jasnego nieba. Nawet niewzruszony zwykle sędzia Pierluigi Collina wspomina to spotkanie jako jeden z najbardziej pamiętnych meczów w swojej karierze.

4.  Finał 2010: Gorączka sobotniej nocy dla Interu

Stadion Santiago Bernabeu był areną pierwszego sobotniego finału Ligi Mistrzów UEFA, w którym Bayern Monachium zmierzył się z Interem Mediolan. Trenerzy obu zespołów zakosztowali już smaku zwycięstwa w Lidze Mistrzów (z FC Porto i Ajaksem), ale to Jose Mourinho, nie Louis Van Gaal, cieszył się z drugiego triumfu w Lidze Mistrzów, dzięki wygranej 2-0 po dwóch golach Diego Milito.

5.  Finał 2001: Bayern wraca do gry

Zaledwie dwa lata po dramatycznym finale z 1999 r. Bayern Monachium zwyciężył na San Siro w finale Ligi Mistrzów w 2001 r. Po remisie 1-1 w regulaminowym czasie gry i bezbramkowej dogrywce Bayern pokonał Valencię w rzutach karnych (5-4). Choć skład Bayernu zmienił się od czasu pamiętnego meczu z Manchesterem, kilku zawodników pamiętało klęskę z roku 1999 i to właśnie emocjonalne reakcje Samuela Kuffoura i Stefana Effenberga sprawiły, że mecz ten tak zapadł w pamięć kibicom.

6.  Finał 2011: Barca deklasuje Manchester United

Świetna gra w Premier League i stadion Wembley, dający przewagę własnego boiska, sprawiły, że Manchester United uważano za jedyną drużynę, która jest w stanie bić się jak równy z równym ze wspaniałą Barceloną Pepa Guardioli. Okazało się jednak, że w tamtym sezonie żadna drużyna nie mogła równać się z Barceloną, która gładko wygrała 3-1, utwierdzając wiele osób w przekonaniu, że jest najlepszą drużyną klubową wszechczasów.

7.  Finał 1996: Triumf Starej Damy

Triumf nad mistrzem Holandii, Ajaksem, dał Starej Damie pierwsze europejskie trofeum po 11 latach przerwy. Po remisie w dogrywce Juventus zdobył tytuł, wygrywając 4-2 w rzutach karnych.

8.  Finał 1997: Ricken pobił rekord

Po golu strzelonym dla Juventusu przez Alessandro Del Piero przewaga Borussii Dortmund stopniała do jednej bramki. Wtedy jednak lwi pazur pokazał ulubieniec Dortmundczyków, Lars Ricken. Po wejściu z ławki w 71. minucie został najmłodszym strzelcem gola w finale Ligii Mistrzów UEFA, a zarazem autorem najszybciej zdobytej bramki  do siatki trafił zaledwie 16 sekund po wejściu na boisko, zapewniając zwycięstwo klubowi ze swojego rodzinnego miasta.

9.  Sezon 2012: Chelsea zaskoczona przez Napoli

Mimo że Chelsea wciąż nie mogła odzyskać szczytowej formy pod przywództwem Andre Villasa-Boasa, niewiele osób sądziło, że londyńczycy tak wyraźnie ulegną skazywanym na porażkę Włochom. Doskonała gra „świętej trójcy” napastników Napoli sprawiła, że w rewanżu na Stamford Bridge Chelsea musiała odrobić dwubramkową stratę.

10. LM 2009: Bitwa pod Stamford Bridge – Barca contra Chelsea

Podczas pełnego emocji i napięcia wieczoru po spektakularnym golu Michaela Essiena z 20 metrów, strzelonym w dziewiątej minucie meczu, wydawało się, że Chelsea zdołała obezwładnić Barcelonę i w finale w Rzymie będziemy świadkami pojedynku dwóch drużyn z Premier League. Fani Chelsea nigdy nie zapomną chwili, gdy po wielu okazjach do zdobycia bramki i kontrowersyjnych decyzjach sędziego w trzeciej minucie doliczonego czasu gry Andres Iniesta zdobył przepiękną bramkę z dystansu, zapewniając swojej drużynie miejsce w finale Ligi Mistrzów.

„MasterCard sprawia, że wspaniałe chwile stają się rzeczywistością dla fanów piłki nożnej na całym świecie, warto więc przekonać się, które chwile Ligi Mistrzów UEFA uważają oni za niezapomniane i najbardziej niezwykłe. Każdy z kibiców będzie inaczej odbierać tę pierwszą dziesiątkę najbardziej pamiętnych chwil  w zależności od tego, której drużynie kibicował” – mówi Hany Fam, prezes ds. partnerstwa strategicznego i rozwoju rynku MasterCard Europe:

O badaniu

Wyniki raportu zostały opracowane na podstawie badania przeprowadzonego przez Institute for Sports, Business & Society w European Business School w Niemczech. Tego typu badania są stosowane w nowych zakresach tematycznych, takich jak Kibice bez Granic, gdzie brakuje albo jest mało badań, do których można się odnieść. Celem jest zdobycie informacji do dalszego empirycznego badania. Ogółem 1246 osób z panelu Eurosport obejmującego pięć głównych rynków europejskich: Francję, Niemcy, Włochy, Hiszpanię i Wielką Brytanię brało udział w internetowej ankiecie. Dodatkowo w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przeprowadzono 25 wywiadów jakościowych z członkami zagranicznych fanklubów i stowarzyszeń kibiców.

Źródło: MasterCard