15 lat Fundacji Kronenberga

W ciągu 15 lat działalności Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy zrealizowała szereg działań związanych z edukacją finansową, ochroną dziedzictwa kulturowego i wspieraniem potrzebujących. Inspirowała do działania oraz niosła pomoc, docierając do ponad 8 milionów Polaków.

Fundacja Kronenberga powołana została w 125. rocznicę powstania Banku Handlowego w Warszawie S.A. Swoją misją nawiązuje do działalności patrona – Leopolda Kronenberga – największego polskiego finansisty, filantropa i mecenasa kultury XIX wieku. Realizowane programy są innowacyjne, długofalowe i dostosowane do potrzeb nowoczesnego społeczeństwa.

 

Obchody jubileuszu 15-lecia Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy zbiegają się w czasie z 200.rocznicą urodzin Leopolda Kronenberga, który przyszedł na świat w Warszawie, 24 marca 1812 roku.

 

– Obchody jubileuszu 15 lat działania Fundacji Kronenberga są wspaniałą okazją do podsumowania osiągnięć na polu zaangażowania społecznego, ale także do spojrzenia w szerszym kontekście – 2012 jest rokiem jubileuszu 200-lecia grupy Citi na całym świecie. To nasze święto świetnie wpisuje się w strategię Citi, która od lat podkreśla znaczenie CSR. Dzięki sukcesom Fundacji i jej niekwestionowanej pozycji w środowisku instytucji zajmujących się działalnością na polu wolontariatu, edukacji i rozwoju lokalnego, Citi Handlowy postrzegany jest jako krajowy lider wśród firm odpowiedzialnych społecznie. Za to dziękuję zespołowi zarządzającemu Fundacją i wierzę, że również w kolejnych latach będzie wyznaczał nowe standardy jakościowe społecznego zaangażowania biznesu – powiedział Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy.

 

– Chcemy, by nasze programy były innowacyjne, doskonale dopasowane do dzisiejszych potrzeb i szły w parze z nieustannie zmieniającą się rzeczywistością. Jednak, tak jak dotychczas, niezmienne pozostaną nasze wartości, które przyświecały także Leopoldowi Kronenbergowi – wizja i pionierstwo połączone z solidnością i rzetelnością – mówi Krzysztof Kaczmar, dyrektor Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Edukacja finansowa

Priorytetowym obszarem działań Fundacji Kronenberga jest edukacja finansowa. Od wielu lat, we współpracy z tak uznanymi partnerami jak Narodowy Bank Polski, prowadzi ona programy kierowane do różnych grup wiekowych i społecznych.

 

– Wierzymy, że edukacja finansowa ma realny wpływ na poprawę jakości życia ludzi, a także daje szansę na bardziej dynamiczny rozwój gospodarczy naszego kraju. Dlatego konsekwentnie od wielu lat realizujemy działania mające na celu podnoszenie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, kierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych. Promujemy również przedsiębiorczość oraz nagradzamy autorów najważniejszych prac z zakresu ekonomii i finansów – mówi Krzysztof Kaczmar, dyrektor Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

 

Od 6 lat Fundacja Kronenberga jest organizatorem największego w Europie pozarządowego programu edukacji finansowej dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych – „Moje Finanse”. Wzięło w nim już udział 974 800 uczniów. Realizowane przez Fundację programy kierowane są także między innymi do uczniów szkół podstawowych, studentów oraz kobiet w trudnej sytuacji finansowej. Istotnym elementem działań z zakresu edukacji finansowej jest także medialna akcja edukacyjna „Tydzień dla Oszczędzania”, która już od 2007 promuje wśród Polaków racjonalne gospodarowanie domowym budżetem i oszczędzanie. W 15-letniej historii Fundacji bezpośrednimi beneficjentami projektów związanych z edukacją finansową było prawie 1,8 mln Polaków, a kolejne 5 mln styka się z nimi co roku, dzięki informacjom w mediach.

 

Ponadto Fundacja Kronenberga wspiera i promuje rozwój przedsiębiorczości, realizując projekty takie jak Business Startup oraz konkurs Mikroprzedsiębiorca Roku.

 

Fundacja Kronenberga organizuje też konkurs o Nagrodę Banku Handlowego w Warszawie S.A. za szczególny wkład w rozwój nauki w sferze ekonomii i finansów. Od 17 lat nagroda ta, nazywana polskim ekonomicznym Noblem, trafia do wybitnych ekonomistów umiejących przełożyć wnioski płynące z pracy naukowej na ich zastosowanie w realnej gospodarce.

 

Ochrona dziedzictwa kulturowego

 

Od początku swojej działalności Fundacja Kronenberga zaangażowana jest w działania na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego.

 

– Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego jest sferą, której poświęcamy wiele uwagi. Od lat angażujemy się w ważne dla polskiego dziedzictwa kulturowego projekty, czego przykładami są: aktywna rola w zakończonej sukcesem identyfikacji miejsca pochówku Mikołaja Kopernika czy też odzyskanie i przekazanie Zamkowi Królewskiemu w Warszawie zaginionego podczas wojny obrazu Wojciecha Gersona „Odpoczynek w szałasie tatrzańskim – powiedział Krzysztof Kaczmar, dyrektor Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

 

Bezpośrednio – lub poprzez współpracę z partnerami – Fundacja chroni zabytki historii, nauki i kultury, a także nagradza osoby i instytucje legitymujące się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie ochrony naszego dziedzictwa. Przyznawana od 1999 roku Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk, członka Rady Fundacji i wybitnego humanisty o międzynarodowej sławie, uznawana jest za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w tej dziedzinie.

 

Ponadto w 1998 roku Fundacja zakupiła i przekazała Muzeum Narodowemu w Warszawie kolekcję XIX-wiecznych sreber, eksponowanych obecnie w Gabinecie Sreber im. Leopolda Kronenberga. W latach 2006-2008 finansowała projekt identyfikacji grobu Mikołaja Kopernika, który zakończył się potwierdzeniem miejsca pochówki wybitnego astronoma. W roku 2010 Fundacja Kronenberga odzyskała obraz Wojciecha Gersona „Odpoczynek w szałasie tatrzańskim”, który należał do Leopolda Kronenberga i zaginął podczas II wojny światowej.

 

Fundacja realizuje też program „Korzenie”, którego celem jest przypominanie dokonań Leopolda Kronenberga i jego dziedziców oraz historii Banku Handlowego w Warszawie – najstarszego nieprzerwanie działającego banku komercyjnego w Polsce.

 

Program dotacji

 

Istotnym elementem działań Fundacji Kronenberga jest także wspieranie rozwoju lokalnych społeczności. Program dotacji jest najstarszą z inicjatyw Fundacji. W latach 1996-2011 zostało przyznanych 1200 dotacji na kwotę 22,7 mln zł, a odbiorcami działań było ponad 4,4 mln osób.

 

Wolontariat

 

Fundacja Kronenberga jest jednym z pionierów wolontariatu pracowniczego w Polsce. Program Wolontariatu Pracowniczego w Citi Handlowy jest największym i najbardziej uznanym tego typu programem w naszym kraju. Istotą jego sukcesu jest umiejętność wspierania realizacji projektów prospołecznych inicjowanych przez pracowników, a także dopasowanie do możliwości wolontariuszy i potrzeb odbiorców pomocy. Od 2005 roku wolontariusze z Citi Handlowy przepracowali dobroczynnie ponad 66 200 godzin, realizując 885 projektów i docierając z pomocą do 120 000 osób. Do najważniejszych działań należą wyjazdy integracyjne dla pracowników banku, podczas których tradycyjne „gry wojenne” zastępowane są pracą wolontariacką na rzecz lokalnych społeczności oraz polska edycja Światowego Dnia Citi dla Społeczności podczas której średnio ponad 1000 wolontariuszy realizuje ponad 100 projektów.

 

Nagrody za działalność Fundacji Kronenberga

 

Najczęściej wyróżniane były działania Fundacji Kronenberga na polu edukacji ekonomicznej: w roku 2007 Fundacja otrzymała Złotą Odznakę Honorową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, w 2008 roku Citi Handlowy otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa Finansowego Obywateli RP przyznaną za zaangażowanie i działania na rzecz edukacji finansowej. Citi Handlowy otrzymał również nagrodę Dobroczyńca Roku 2006 w kategorii Współpraca firmy z organizacją pozarządową – duża firma – za współpracę przy programie Moje Finanse oraz Dobroczyńca Roku 2009 za strategiczny i długofalowy projekt edukacji finansowej społeczeństwa polskiego. Ponadto program Moje Finanse był wielokrotnie przedstawiany jako przykład wzorcowej inicjatywy edukacji finansowej – szczególnie prestiżowym wydarzeniem była konferencja Citi-FT Financial Education Summit 2008 w Pekinie.

 

Ponadto w latach 2005 i 2006 Citi Handlowy otrzymał nagrodę Barwy Wolontariatu – najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną za działania na polu wolontariatu. W 2006 roku Fundacja otrzymała nagrodę Mocni Wizerunkiem, a w 2011 Program Wolontariatu Pracowniczego w Citi Handlowy zwyciężył w kategorii Duża firma konkursu Europejskich Nagród Wolontariatu Pracowniczego, organizowanego przez Komisję Europejską i Business in the Community.

Projekty na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego zostały docenione przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w 2003 roku przyznał Fundacji nagrodę i tytuł Mecenas Kultury za realizację programu Trzy Biblioteki, a w 2011 roku odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej za całokształt działalności. Fundacja otrzymała również nagrodę Mocni Wizerunkiem za strategiczne zaangażowanie w projekt identyfikacji szczątków Mikołaja Kopernika.

 

W 2007 roku Kapituła konkursu Pro Publico Bono przyznała Fundacji nagrodę honorową za całokształt działalności na rzecz dobra publicznego. W roku 2009 Citi Handlowy zaczął być notowany w nowoutworzonym RESPECT Index – indeksie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych notującym najbardziej odpowiedzialne społecznie firmy. W roku 2010 Bank zwyciężył w kategorii Instytucje finansowe konkursu Liderzy Odpowiedzialnego Biznesu, organizowanego przez Koalicję CR.

Źródło: Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy