W maju br. Biuro Informacji Kredytowej udostępniło bankom ponad 4 miliony raportów kredytowych (wzrost o 56 proc. w stosunku do maja ubiegłego roku). Od początku działalności biuro przekazało bankom już ponad 150 milionów raportów.
Dzięki współpracy z 44 bankami komercyjnymi oraz 537 bankami spółdzielczymi, a także wszystkimi SKOK-ami, dane zgromadzone w BIK pokazują obraz ponad 98 proc. zobowiązań Polaków wobec sektora bankowego. Współpraca z Biurem Informacji Gospodarczej InfoMonitor umożliwia także innym podmiotom kredytującym poza sektorem bankowym (telekomunikacja, ubezpieczenia, spółdzielnie mieszkaniowe etc.) sprawdzenie wiarygodności swych klientów i kontrahentów.
Banki wykorzystują raporty kredytowe BIK do kompleksowej oceny ryzyka, co przekłada się na lepszą jakość portfela kredytowego i niższe straty, a przez to lepszą ochronę depozytów złożonych przez klientów w bankach. Informacje zawarte w tych raportach umożliwiają pełną ocenę wiarygodności oraz zdolności kredytowej. Są wykorzystywane przy weryfikacji wniosków kredytowych, w zarządzaniu limitem odnawialnym oraz w procesach analitycznych. Coraz popularniejsze stają się także raporty monitorujące, pozwalające na ocenę ryzyka klienta, który jest w trakcie spłacania swych zobowiązań. Pozwala to na budowanie relacji z klientami oraz w zarządzanie portfelem kredytowym. – Dzięki informacjom o aktualnym stanie zobowiązań klientów, można zapobiec ich nadmiernemu zadłużaniu się w wielu różnych bankach oraz umożliwić takie warunki refinansowania, które są bardziej adekwatne do możliwości finansowych klienta – zaznacza Mariusz Wyżycki, Wiceprezes Biura Informacji Kredytowej – pamiętać przy tym trzeba, że 95 proc. Wszystkich informacji zgromadzonych w BIK, to informacje pozytywne – dodaje.
Biuro Informacji Kredytowej pomaga także klientom indywidualnym i przedsiębiorcom bezpieczniej korzystać z kredytów i pożyczek. Możliwość korzystania z pozytywnej historii kredytowej oferowanej przez BIK pozwala bankom także na tworzenie bogatszej oferty produktowej, której podstawą jest zaufanie do kredytobiorcy.
Przedstawiciele banków przyznają, że badanie zdolności kredytowej klientów bez informacji z BIK jest w zasadzie niemożliwe. Klienci związani są bowiem zazwyczaj z więcej niż jedną instytucją finansową. – Dlatego szczególnie cenna przy podejmowaniu decyzji kredytowej jest zawarta w raportach kredytowych BIK informacja o zobowiązaniach klientów wobec innych banków. Dodatkowo nasza współpraca z BIG InfoMonitor umożliwia sprawdzenie praktycznie całego rynku pożyczek pozabankowych oraz 80 proc. rynku telekomunikacyjnego – dodaje Mariusz Wyżycki.
Współpraca z BIK pozwala znacząco bankom oraz SKOK-om zmniejszyć ryzyko zawarcia umowy z klientem, który ma problemy z płynnością finansową. W przypadku klientów z dobrą historią kredytową decyzję o przyznaniu kredytu bank może podjąć niemal natychmiast, ograniczając liczbę potrzebnych do tego dokumentów.
Od ponad roku Biuro Informacji Kredytowej gromadzi także dane o przedsiębiorcach. Baza ta staje się coraz bardziej obfita i tym samym coraz atrakcyjniejsza dla banków. Już ok. pół miliona przedsiębiorców może korzystać ze swojej historii kredytowej i tym samym uzyskiwać możliwość otrzymania lepszych warunków kredytowych. Unikalną wartością tej bazy, zarówno dla przedsiębiorców jak i banków, jest możliwość korzystania z pozytywnych informacji o swoich klientach oraz odpowiednie dopasowanie zindywidualizowanej oferty kredytowej zarówno dla pojedynczych przedsiębiorców jak i wybranych grup klientów.
Na koniec maja 2011 roku Biuro Informacji Kredytowej współpracowało 537 banków spółdzielczych, co stanowi 94 proc. całego sektora bankowości spółdzielczej. Skokowo rośnie też zainteresowanie tych banków raportami z BIK. Zaledwie w ciągu 5 pierwszych miesięcy tego roku BIK udostępnił spół-dzielcom prawie tyle samo raportów kredytowych, co w całym 2009 r. – Banki spółdzielcze dostrzegły wyraźne korzyści, głównie w ograniczaniu ryzyka kredytowego, dzięki informacjom uzyskiwanym z baz Biura Informacji Kredytowej – mówi Mariusz Wyżycki. W bazie BIK znajdują się obecnie informacje dotyczące 1,2 mln klientów banków spółdzielczych i związanych z nimi ponad 2 mln rachunków kredytowych. Blisko 70 proc. klientów banków spółdzielczych posiada jednocześnie czynne rachunki kredytowe w bankach komercyjnych i w SKOK-ach. Oznacza to diametralną zmianę tradycyjnego zachowań klientów tej części polskich banków. Z punktu widzenia ograniczania ryzyka kredytowego przez sektor banków spółdzielczych, rośnie znaczenie informacji przekrojowych z całego systemu bankowego dostępnych dzięki współpracy z BIK.
System Informacji Kredytowej BIK to obecnie ponad 600 instytucji finansowych: 44 banki komercyjne, 537 banków spółdzielczych 60 SKOK-ów oraz BIG InfoMonitor gromadzący dane o zadłużeniu pozabankowym. Baza Biura Informacji Kredytowej zawiera informacje o 85 mln rachunków bankowych należących do 23 mln klientów.
Źródło: BIK