16 lat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych skończył 16 lat. Od 7 listopada 1994 roku KDPW działa jako odrębna firma. Wcześniej, od 1991 roku, był częścią Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Rok 2010 przyniósł realizację wielu kluczowych dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego, jak i samego KDPW, projektów. Do najważniejszych wydarzeń zaliczyć należy zmianę dotychczasowego systemu gwarantowania rozliczeń na rynku regulowanym i uruchomienie gwaranta rozliczeń – spółki KDPW_CLEARPOOL. – To pierwszy krok w kierunku wydzielenia ze struktury KDPW izby rozliczeniowej działającej w oparciu o powszechnie stosowaną na świecie formułę centralnego kontrpartnera (CCP). Dzięki temu polski rynek osiągnie światowe standardy dotyczące izb rozliczeniowych i centralnych depozytów – powiedziała Iwona Sroka, prezes KDPW.

Bieżący rok to także nowe połączenia operacyjne z zagranicznymi rynkami. W lutym utworzony został link z Bułgarią, dzięki czemu na rynku NewConnect warszawskiej Giełdy zadebiutowała pierwsza spółka z tego kraju – Intercapital Property Development. Połączenie z rynkiem kanadyjskim umożliwiło z kolei notowanie spółki KOV, która zadebiutowała na GPW w maju. Wspólnie z innymi uczestnikami rynku KDPW prowadzi działania mające na celu przyciągnięcie do Warszawy kolejnych spółek zagranicznych.

Rekordowa liczba operacji – 389,5 tysiąca – została zarejestrowana w systemie depozytowo-rozliczeniowym kdpw_stream 7 maja br., gdy zostały zaksięgowane, oprócz regularnych operacji, transakcje dotyczące oferty publicznej PZU. – Na podstawie monitoringu funkcjonowania systemu kdpw_stream w trakcie rozliczeń IPO PZU ustaliliśmy, że przy obecnej  konfiguracji systemu jest on w stanie rozliczyć w ciągu dnia rozliczeniowego do 2 mln operacji – powiedziała Iwona Sroka, prezes Krajowego Depozytu. To dwa razy więcej, niż wcześniej zakładano.

Krajowy Depozyt podpisał w tym roku Unilateral Undertaking, dokument w którym została zadeklarowana wola przystąpienia do prac nad przyłączeniem do paneuropejskiej platformy rozrachunku transakcji Target2-Securities (T2S). KDPW pełni również w tym projekcie rolę przewodniczącego tzw. National Users Group – czyli grupy roboczej, która pracuje nad wdrożeniem T2S na polskim rynku kapitałowym.

Wśród innych, ważnych z punktu widzenia naszego rynku, realizowanych projektów wskazać należy rozpoczęcie prac nad utworzeniem izby rozliczeniowej CCP dla rynku OTC derywatów, stworzenie Giełdowej Izby Rozrachunkowej, która rozliczać będzie transakcje z rynku energii tworzonego na GPW, czy zmiany w funkcjonowaniu Systemu Rekompensat.

Źródło: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych