20-lecie rynku finansowo-kapitałowego w Polsce

Taki był temat debaty, jaka odbyła się 1 lutego 2010 r. w warszawskim Klubie Bankowca. W tej, przygotowanej przez redakcję „Miesięcznika Finansowego BANK” – magazynu kadry menedżerskiej banków – we współpracy ze Związkiem Banków Polskich, dyskusji uczestniczyło wiele osób, które odegrały ważną rolę w przekształceniach rynku finansowo-kapitałowego w Polsce w minionym 20-leciu. 

Przybyłych gości powitał redaktor naczelny „Miesięcznika Finansowego BANK”, Jan Osiecki, sama debata zaś rozpoczęła się od wystąpienia prezesa Związku Banków Polskich, Krzysztofa Pietraszkiewicza i przesłania, jakie do jej uczestników skierował prof. Leszek Balcerowicz.

Tematyka była bardzo bogata, podzielono ją zatem na dwie części. W pierwszej, poświęconej ocenie ostatnich 20 lat z punktu widzenia nadzorców i regulatorów, głos zabrali m.in.: Stefan Kawalec, wiceminister finansów w latach1991–1994; Witold Koziński, wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Jerzy Osiatyński, minister finansów w latach 1992–1993, b. członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych, Krzysztof Kalicki, prezes zarządu Deutsche Bank Polska SA, pierwszy zastępca ministra finansów w latach 1994–1996; Jacek Bartkiewicz, prezes zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w latach 2001–2002, Ewa Śleszyńska-Charewicz, Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego w latach 1992–2000, Wojciech Kwaśniak, doradca Prezesa NBP, Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego w latach 2000–2007, członek Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w latach 1993–2006, członek Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych w latach 2003–2006.

W dyskusji, moderowanej przez prezesa Krzysztofa Pietraszkiewicza, głos zabrali min. Jan Czesak, przewodniczący Rady Nadzorczej Krakowskiego Banku Spółdzielczego, Ryszard Pazura dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, Andrzej Maciążek, członek zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, Ewa Kawecka-Włodarczak, prezes zarządu Pałacu Kultury i Nauki i Wojciech Kwaśniak.

Gościem Specjalnym debaty była prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m. st. Warszawy, prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 1992–2001 i wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w latach 2001–2004. W swym słowie, skierowanym do uczestników, przypomniała, że już w latach 90. udało się zbudować zaufanie do systemu bankowego, co zaowocowało jego znaczącym dokapitalizowaniem. Także dzięki temu udało się ominąć rafy ostatniego kryzysu. To zasłużony powód do dumy całego środowiska – stwierdziła. Wyzwaniom, jakie niesie przyszłość sprosta sprawdzona, dobrze wyedukowana i doświadczona w zarządzaniu ryzykiem kadra bankowców, której także dochowaliśmy się w minionym dwudziestoleciu.

Drugą część debaty poświęcono ocenie rozwoju rynku finansowo-kapitałowego z punktu widzenia jego uczestników. Swoimi doświadczeniami i refleksjami podzielili się m.in.: Wiesław Rozłucki, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w latach 1991–2006, Ewa Kawecka-Włodarczak, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w latach 1994–2007, Sławomir S. Sikora, prezes zarządu Banku Handlowego w Warszawie SA; Włodzimierz Kiciński, prezes zarządu Nordea Bank Polska SA, Paweł Pawłowski, prezes zarządu Gospodarczego Banku Wielkopolski SA w Poznaniu, Spółdzielcza Grupa Bankowa; Wojciech Sobieraj, prezes zarządu Alior Banku SA, Andrzej Maciążek, członek zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Moderatorem dyskusji był prezes Sławomir S. Sikora.

W rozmowach kuluarowych uczestnicy debaty zgodnie podkreślali, że wnioski sformułowane w jej trakcie pozwolą lepiej rozpoznać problemy i wyzwania nadchodzącego czasu.

Szersza relacja z debaty 20-lecia rynku finansowo-kapitałowego w Polsce w najbliższym wydaniu „Horyzontów Finansów” – dodatku do lutowego wydania „Miesięcznika Finansowego BANK”.

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK