2011 pozwolił zarobić klientom OPERA SFIO

Klienci funduszu parasolowego OPERA SFIO mogą, jako nieliczni inwestorzy na rynku funduszy, zaliczyć rok 2011 do udanych – wszystkie cztery subfundusze wydzielone w ramach tego parasola zakończyły ostatnie 12 miesięcy z zyskiem.

Największym sukcesem pochwalić się może subfundusz dłużny OPERA Avista-plus.pl, którego roczna stopa zwrotu wyniosła 12,96%. Jest to najlepszy wynik w grupie funduszy dłużnych w Polsce. Źródła sukcesu przybliża Krzysztof Bednarczyk, zarządzający subfunduszem – rok 2011 był względnie udany dla polskiego rynku obligacji. Od stycznia do września mieliśmy do czynienia ze znacznymi wzrostami cen obligacji na całej długości krzywej dochodowości. Znacząca ekspozycja funduszu na papiery 5 i 10-letnie pozwoliła wypracować dobry wynik w pierwszej połowie roku.

– Sytuacja na rynku długu odwróciła się we wrześniu, kiedy w rezultacie postępującego kryzysu w strefie euro pojawiło się załamanie na rynku polskich papierów skarbowych i odwrócenie trendu spadkowego rentowności. Zastosowanie polityki aktywnej alokacji, jako odpowiedzi na szybko zmieniającą się sytuację oraz wykorzystanie podwyższonej zmienności cen na rynku obligacji pozwoliło utrzymać dobre wyniki funduszu również w drugiej połowie roku– dodaje Krzysztof Bednarczyk.

Wynikiem 7,76% za rok 2011 może pochwalić się subfundusz OPERA Alfa-plus.pl. Jest to pierwszy w Polsce subfundusz neutralny rynkowo, którego udział akcji w portfelu może wynosić od -40 do +40%. W skali całego roku ekspozycja na rynek akcji była umiarkowana, lecz skoncentrowana w kilku spółkach z sektora chemii i telekomunikacji – wyjaśnia Robert Brzoza, zarządzający subfunduszem. Ponadto na wyniki pozytywnie wpłynęło zainwestowanie ponad połowy portfela w obligacje (w tym obligacje korporacyjne) jak też okazjonalna ekspozycja na rynku złota – dodaje.

Kolejny subfundusz – akcyjny OPERA Universa-plus.pl uzyskał stopę zwrotu 0,53%, co w porównaniu z ponad 21% stratą na indeksie WIG20 należy uznać za dobry wynik, który pozwolił zachować aktywa i dający duże postawy do optymizmu w momencie odwrócenia trendu na rynku akcji. W przypadku OPERA Universa-plus.pl w skali całego roku pozytywnie na wyniku zaważył praktycznie brak ekspozycji na rynek akcji, okazjonalna ekspozycja na rynek złota oraz stała, niewielka ekspozycja na rynek obligacji – opisuje Robert Brzoza.

Także utworzony 7 grudnia ur. subfundusz dłużny OPERA Tutus-plus zakończył rok z dodatnim wynikiem 0,3%.

W ramach OPERA SFIO działają pierwsze w Polsce subfundusze, w których klienci nie płacą stałej opłaty za zarządzanie. Stosują one niestandardowe, niebenchmarkowe strategie inwestycyjne, które umożliwiają aktywne dostosowanie polityki inwestycyjnej do sytuacji na rynku. Wartość aktywów zgromadzonych w OPERA SFIO wynosiła na koniec 2011 roku ponad 226 mln złotych.

Funduszem OPERA SFIO zarządza OPERA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. pierwsze niezależne TFI w Polsce, utworzone w grudniu 2004 roku przez zespół specjalistów w dziedzinie zarządzania aktywami z najdłuższym na polskim rynku doświadczeniem, potwierdzonym ponadprzeciętnymi wynikami inwestycyjnymi. OPERA TFI zarządza obecnie 24 funduszami i subfunduszami, a wartość aktywów wynosi ponad 1,2 mld zł. Więcej informacji na www.opera.pl.

Źródło: Opera TFI