34 raz redakcja miesięcznika „Żagle” przyznała nagrody im. Leonida Teligi

Jury, obradujące pod przewodnictwem Waldemara Heflicha, redaktora naczelnego „Żagli”,

Nagrodą im. Leonida Teligi za rok 2004 uhonorowało:

• W kategorii publikacja o tematyce żeglarskiej

Adama Piechala i Jerzego Saleckiego za „Polsko – angielski słownik żeglarski”. Książkę, która jest niezbędna każdemu nowoczesnemu żeglarzowi. To para doskonałych autorów znanych z wielu cennych książek i publikacji żeglarskich, wieloletni współpracownicy miesięcznika „Żagle”.

• W kategorii wyczyn żeglarski

Mateusza Kusznierewicza za zdobycie brązowego medalu w klasie Finn na igrzyskach olimpijskich w Atenach.

• W kategorii popularyzacja żeglarstwa przyznano dwie, równorzędne nagrody

Polskie Radio Olsztyn za wieloletnie zaangażowanie w propagowanie turystyki wodnej na Wielkich Jeziorach Mazurskich i popularyzację tematyki żeglarskiej.

Laureaci Nagrody im. Leonida Teligi za rok 2004 zostali wybrani w tajnym głosowaniu spośród jedenastu nominowanych wcześniej osób i instytucji. Były to:

• w kategorii publikacja o tematyce żeglarskiej

1. Piotr Lewandowski – autor książek i publikacji o tematyce żeglarskiej. – nominowany za podręcznik elektroniczny na stopień sternika jachtowego. Jest to nowoczesna pomoc edukacyjna, dla każdego kto chce przystąpić do egzaminu na stopień sternika jachtowego lub pogłębiać żeglarską wiedze.

2. Krzysztof Baranowski – dziennikarz, jeden z najwybitniejszych żeglarzy w historii polskiego jachtingu. Nominowany za książkę „Zostań Opti-mistrzem” będącą podręcznikiem dla wszystkich młodych żeglarzy rozpoczynających przygodę pod żaglami.

3. Adam Piechal i Jerzy Salecki – za „Polsko – angielski słownik żeglarski”.

4. Jerzy Kołakowski – żeglarz, filmowiec amator, mieszkający na stałe w Nowym Jorku, od lat współpracownik miesięcznika „Żagle”. Nominowany za reportaż telewizyjny pt. „Od Hornu do Hornu” emitowany w programie TV Polonia. Jest to ciekawy zapis historii wyprawy polonijnych żeglarzy jachtem Zjawa IV wokół przylądka Horn i stację badawczą im. Arctowskiego na Antarktydzie.

• w kategorii żeglarskiego wyczynu sportowego

1. Zofia Klepacka – za udany debiut na igrzyskach olimpijskich w Atenach oraz za czwarte z rzędu zwycięstwo w młodzieżowych mistrzostwach świata ISAF w klasie Mistral. Wielka nadzieja polskiego żeglarstwa. Po raz trzeci wybrana została „Żeglarką Roku” Polskiego Związku Żeglarskiego.

2. Przemysław Miarczyński – za wicemistrzostwo świata w klasie Mistral i piąte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Atenach. Ubiegłoroczny laureat, żeglarz z którym wiążemy wielkie nadzieje na igrzyskach w Pekinie w 2008 roku.

3. Karol Jabłoński – w ubiegłym roku zdobył kolejny w swej karierze tytuł bojerowego mistrza świata, wywalczył także srebrny medal w match racingowych mistrzostwach świata. Od kilku tygodni jest sternikiem hiszpańskiego syndykatu El Reto przygotowującego się do regat o Puchar Ameryki.

4. Mateusz Kusznierewicz – Podczas igrzysk olimpijskich w Atenach, na wodach zatoki Sarońskiej wywalczył brązowy medal w klasie Finn. Drugi medal olimpijski w swojej wspaniałej karierze.

• w kategorii popularyzacja żeglarstwa

1. Almapress – wydawca dzięki któremu mamy bardzo bogatą bibliotekę żeglarską uzupełnianą co roku o wartościowe nowości.

2. Polskie Radio Olsztyn – stacja szczególnie zaangażowana w popularyzację żeglarstwa.

3. Żeglarski Program „Nivea Błękitne Żagle” – za ogromny wkład w rozwój żeglarstwa dziecięcego. To unikalny w skali światowej program dla najmłodszych żeglarzy.

Jury Nagrody im. Leonida Teligi za rok 2004

Przewodniczący

Waldemar Heflich, Redaktor Naczelny Magazynu Sportów Wodnych „Żagle”

Członkowie

Leszek Błaszczyk – były wieloletni redaktor naczelny Żagli, Zbigniew Stosio – sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego, profesor Jacek Czajewski oraz członkowie redakcji – Krystyna Szloser, Jerzy Pieśniewski, Jerzy Klawiński, Paweł Morzycki i Dominik Życki.

Nagroda im. Leonida Teligi jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym przez polskie czasopismo poświęcone żeglarstwu. To również jedyna nagroda w Polsce za twórczość i dokonania w dziedzinie żeglarstwa. Jej tradycja liczy sobie 34 lata – pierwszy raz została przyznana w 1971 roku. Nagroda to pamiątkowy medal z brązu z podobizną wybitnego polskiego żeglarza – pierwszego Polaka, który w samotnym rejsie na jachcie „Opty” opłynął kulę ziemską, okolicznościowy dyplom, a także dodatkowe nagrody rzeczowe. Co roku jest uroczyście wręczana w terminie zbliżonym do rocznicy zakończenia rejsu Leonida Teligi (29 kwietnia). W ciągu 34 lat jej laureatami byli najwybitniejsi polscy żeglarze, pisarze, publicyści zaangażowani w sprawy środowiska żeglarskiego, redakcje i organizacje pracujące na rzecz popularyzacji żeglarstwa.