35 razy redakcja miesięcznika „Żagle” przyznała nagrody im. Leonida Teligi

Jury, obradujące pod przewodnictwem Waldemara Heflicha, redaktora naczelnego „Żagli”, Nagrodą im. Leonida Teligi za rok 2005 uhonorowało:

W kategorii publikacja o tematyce żeglarskiej
Annę Rybczyńską, autorkę książki „Prawda o Władysławie Wagnerze”. Anna Rybczyńska jest wieloletnim działaczem Polskiego Związku Żeglarskiego i współpracownikiem miesięcznika „Żagle”. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów, reportaży, wywiadów i recenzji. Autorka i współautorka dziesięciu książek w tym wielkiej monografii Akademickiego Związku Morskiego Rzeczpospolitej Polskiej. Jest niestrudzonym kronikarzem polskiego żeglarstwa. Nagrodę wręczyła Agnieszka Anielska, Prezes Zarządu Wydawnictwa MURATOR.

W kategorii żeglarski wyczyn sportowy
Patryka Piaseckiego, medalistę Mistrzostw Świata i Europy w klasach DN i 470, członka klubu sportowego „Baza Mrągowo”. Ubiegłoroczny maturzysta z Mrągowa uważany jest za jeden z największych talentów żeglarskich, jaki objawił się w ostatnich latach w Polsce. Z powodzeniem startuje na bojerach i w olimpijskiej klasie 470. Jest najmłodszym laureatem w historii nagrody im. Leonida Teligi. Nagrodę wręczył Adam Krzesiński, sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W kategorii popularyzacja żeglarstwa
Program dla dzieci i młodzieży – „NIVEA Błękitne Żagle”, który odniósł niespotykany w Polsce sukces organizacyjny, sportowy i marketingowy. Przedsięwzięcie popularyzuje żeglarstwo wśród najmłodszych, co – zdaniem jury – jest najważniejsze. Aby zdobyć medal olimpijski, osiągnąć wielki sukces sportowy, pierwsze kroki trzeba postawić na pokładzie „Optymista”. Nagrodę wręczył Zbigniewa Stosio, sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego.

Laureaci Nagrody im. Leonida Teligi za rok 2005 zostali wybrani w tajnym głosowaniu spośród jedenastu nominowanych wcześniej osób i instytucji. Były to:

W kategorii publikacja o tematyce żeglarskiej
Anna Rybczyńska – autorka książki „Prawda o Władysławie Wagnerze” pierwszym Polaku, który opłynął świat pod żaglami. Jest to wspaniale udokumentowana historia o wielkiej wyprawie dookoła świata, którą w 1932 rozpoczął dziewiętnastoletni harcerz.
Maciej Krzeptowski – autor książki „MARIĄ dookoła świata”, niezwykle ciekawej opowieści wieloletniego przyjaciela Ludomira Mączki, uczestnika i kapitana drugiego rejsu dookoła świata jachtu „Maria”.
Mariusz Marciniak – autor książki „W pogoni za Horyzontem„ zbioru opowiadań pełnych dowcipu i ciekawych spostrzeżeń z rejsów po Pacyfiku i Karaibach. Mariusz Marciniak jest polonijnym żeglarzem mieszkającym od ponad dwudziestu lat w Stanach Zjednoczonych.
Jerzy Kuliński – jeden z najpopularniejszych w Polsce autorów książek o tematyce żeglarskiej. Tym razem niestrudzony kapitan hydrograficznego jachtu Milagro, opisał szczegółowo i z wielką swadą „Zakamarki zachodniego Bałtyku”.

W kategorii żeglarskiego wyczynu sportowego
Łukasz Grodzicki – za wywalczenie tytułów: mistrza świata juniorów i młodzieżowego w klasie Mistral oraz tytułu mistrza Polski w grupie seniorów.
Patryk Piasecki – za zdobycie mistrzostwa świata i Europy juniorów w bojerowej klasie DN i trzeciego miejsca w mistrzostwach świata juniorów w olimpijskiej klasie 470.
Katarzyna Szotyńska – za zajęcie trzeciego miejsca w mistrzostwach Europy w kl. Laser Radial.
Załoga: Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki – za zwycięstwo w prestiżowych regatach Kieler Woche oraz czwarte miejsce w Mistrzostwach Europy klasy Star.

W kategorii popularyzacja żeglarstwa
Komitet Organizacyjny Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, który od 10 lat organizuje cykl regat od Soliny po Bałtyk i Mazury. PPJK popularyzuje rywalizację sportową na wodzie poprzez sprawne organizowanie imprez dla żeglarzy amatorów. Od trzech lat ten cykl regat nosi nazwę Frans Maas Cup.
Wydawnictwo ALMAPRESS – wydawca, dzięki każdego roku żeglarze otrzymują do rąk kilkanaście nowych, niezwykle ciekawych i praktycznych pozycji.
Program „NIVEA Błękitne Żagle”, który od pięciu lat wprowadza najmłodszych polskich żeglarzy we wspaniały świat żeglarstwa. To unikalny w skali światowej program dla dzieci i młodzieży. „Optymisty” z błękitnymi żaglami spotykamy na wszystkich akwenach w Polsce.

Jury Nagrody im. Leonida Teligi za rok 2005

Przewodniczący:
Waldemar Heflich, Redaktor Naczelny Magazynu Sportów Wodnych „Żagle”

Członkowie:
Leszek Błaszczyk – były wieloletni redaktor naczelny Żagli, Zbigniew Stosio – sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego, profesor Jacek Czajewski oraz członkowie redakcji – Krystyna Szloser, Stanisław Iwiński, Jerzy Klawiński, Jerzy Kubaszewski i Jerzy Pieśniewski.

Nagroda im. Leonida Teligi jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym przez polskie czasopismo poświęcone żeglarstwu. To również jedyna nagroda w Polsce za twórczość i dokonania w dziedzinie żeglarstwa. Jej tradycja liczy sobie 35 lat – pierwszy raz została przyznana w 1971 roku. Nagroda to pamiątkowy medal z brązu z podobizną wybitnego polskiego żeglarza – pierwszego Polaka, który w samotnym rejsie na jachcie „Opty” opłynął kulę ziemską, okolicznościowy dyplom, a także dodatkowe nagrody rzeczowe. Co roku jest uroczyście wręczana w terminie zbliżonym do rocznicy zakończenia rejsu Leonida Teligi (29 kwietnia). W ciągu 35 lat jej laureatami byli najwybitniejsi polscy żeglarze, pisarze, publicyści zaangażowani w sprawy środowiska żeglarskiego, redakcje i organizacje pracujące na rzecz popularyzacji żeglarstwa.