38. rocznica wybuchu w Rotundzie. Pamiętamy!

W czwartek 15 lutego 1979 roku potężny wybuch wstrząsnął budynkiem na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi. Zawaliła się słynna Rotunda. To była największa katastrofa powojennej Warszawy.

Do eksplozji w Rotundzie doszło na dwadzieścia kilka minut przed końcem pierwszej zmiany, gdy w Banku znajdowało się około 170 pracowników i 300 klientów. W wyniku wybuchu, zginęło 49 osób, 135 – zostało rannych, a budynek został doszczętnie zniszczony. Każdego roku, od 38. lat PKO Bank Polski upamiętnia ofiary katastrofy.

W środę, 15 lutego 2017 roku o godzinie 12.37, przedstawiciele Rady Nadzorczej i Zarządu oraz pracownicy PKO Banku Polskiego zbiorą się przy Rotundzie, by złożyć wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary wypadku i uczcić ich pamięć minutą ciszy.

Relacje ocalałych i świadków

Ryszard Dacka, zdjęcia z wybuchu warszawskiej Rotundy zobaczył w amerykańskiej telewizji. Przeżył szok. Jego żona Ewa była księgową w tym oddziale. – Tego dnia, żona została w domu, ponieważ zachorowało nam dziecko. Wszystkie koleżanki z jej pokoju zginęły – wspominał  Ryszard Decka w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim w 2015 roku. O dużym szczęściu może też mówić Marcjanna Janisiewicz, która tego dnia jechała do pracy na drugą zmianę. Dyżur rozpoczynała o 13.00. – To była ciężka zima i autobus się spóźnił. Gdybym, przyjechała na czas, na pewno bym zginęła – mówiła.

Na ratunek

W akcję ratunkową trwającą 6 dni zaangażowanych było ponad 2000 osób. Wśród nich byli strażacy, milicjanci, żołnierze oraz mieszkańcy Warszawy i pracownicy Banku, którzy spontanicznie włączyli się do akcji niesienia pomocy. Tysiące osób oddawało krew dla rannych w wybuchu. Poszukiwania zasypanych ludzi utrudniała bardzo niska temperatura dochodząca do 20°C poniżej zera. Śledztwo wykazało, że przyczyną katastrofy był nieszczęśliwy wypadek.

Błyskawiczna odbudowa

Gmach Rotundy został zniszczony w 70. procentach. Jego odbudowę rozpoczęto bezpośrednio po katastrofie. Już po ośmiu miesiącach nastąpiło otwarcie odbudowanej Rotundy (27 października 1979 roku). Do 23 grudnia 2016 roku w budynku znajdował się Oddział 3 PKO Banku Polskiego. Obecnie Rotunda jest w trakcie rewitalizacji. Tablica upamiętniająca tragiczne wydarzenie z 1979 roku pozostanie dostępna przez cały okres realizacji inwestycji.