5 lat działalności pierwszego funduszu otwartego OPERA TFI

W dniu 28 lutego 2012 roku minęło 5 lat od utworzenia pierwszego funduszu otwartego przez OPERA TFI. OPERA FIO wystartował 28 lutego 2007 roku z dwoma subfunduszami – dłużnym OPERA Avista.pl i akcyjnym OPERA Universa.pl.

OPERA Avista.pl w okresie 5 lat wypracował wynik 47,30%, a OPERA Universa.pl 4,39%, co w porównaniu ze zmianą WIG20 o -28,4% oraz WIG o -19,8% w tym okresie jest rewelacyjnym rezultatem. Wynik OPERA Universa.pl stawia ten subfundusz na pierwszym miejscu wśród funduszy akcyjnych w tym okresie, natomiast OPERA Avista.pl zajmuje wysokie trzecie miejsce. Tworząc fundusz otwarty, OPERA TFI wprowadziła na ten rynek innowacje stosowane wcześniej w funduszach zamkniętych – aktywną politykę inwestycyjną oraz efektywny model wynagradzania, oparty w dużej mierze na opłacie od zysku oraz relatywnie niskiej opłacie stałej.

Bardzo dobry wynik OPERA Avista.pl zawdzięcza przede wszystkim aktywnym zarządzaniem powierzonymi środkami. Znaczenie ma także rekordowo niska opłata stała za zarządzanie wynosząca tylko 0,3% rocznie czyli ponad 6 razy mniej niż przeciętny polski fundusz tej grupy. W okresach dużej niepewności, subfundusz ma możliwość skoncentrowania swoich inwestycji w bezpiecznych i płynnych papierach dłużnych – bonach skarbowych i krótkoterminowych obligacjach państw o najwyższej wiarygodności. W okresie polepszającej się koniunktury, elastyczne limity inwestycyjne dają OPERA Avista.pl potencjał czerpania zysków z obligacji państw rozwijających się (emerging markets) oraz papierów komercyjnych, które jak pokazuje doświadczenie, po okresach dekoniunktury, jako pierwsze zyskują na wartości.

OPERA Universa.pl koncentruje się na inwestycjach w akcje, obecnie głównie krajowe, ale w swojej historii subfundusz inwestował równie dużo za granicą. Wynik subfunduszu to przede wszystkim efekt aktywnego zarządzania zaangażowaniem w akcje oraz znaczna dywersyfikacja aktywów. Polityka inwestycyjna funduszu pozwala OPERA Universa.pl wyjść z rynku akcji, gdy jest on niesprzyjający – decyzja zależy tyko od zarządzających. Opłata stała za zarządzanie wynosi 2,75%, natomiast wynagrodzenie za sukces to 10% wypracowanego zysku, co jest już uwzględnione w ogłaszanej wycenie.

Jednym z celów uruchomienia funduszu otwartego przez OPERA TFI było dostarczenie inwestorom możliwe płynnych inwestycji. Rynek nie oferował wówczas odpowiednich mechanizmów rozliczeń zleceń klientów, dlatego na potrzeby funduszu otwartego OPERA FIO powstał dedykowany system transakcyjny, dostępny dla inwestorów pod adresem internetowym fundusz.pl. Pozwala on na szybkie, tanie i efektywne zarządzanie własnymi środkami. Po dokonaniu umorzenia jednostek pieniądze mogą znaleźć się na koncie bankowym Uczestnika praktycznie tego samego dnia. System ten jest wykorzystywany wyłącznie przez fundusze OPERA.

Obecnie w ramach OPERA FIO działają cztery subfundusze:

Warto podkreślić, że wszystkie subfundusze OPERA FIO zanotowały dodatnia stopę zwrotu od początku działalności.

Funduszem OPERA FIO zarządza OPERA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. pierwsze niezależne TFI w Polsce, utworzone w grudniu 2004 roku przez zespół specjalistów w dziedzinie zarządzania aktywami z najdłuższym na polskim rynku doświadczeniem, potwierdzonym ponadprzeciętnymi wynikami inwestycyjnymi. OPERA TFI zarządza obecnie 24 funduszami i subfunduszami, a wartość aktywów wynosi blisko 1,4 mld zł.

Źródło: Opera TFI