5 lat Europejskiej Federacji Banków Etycznych i Alternatywnych

W panelu dyskusyjnym na temat etyki i finansów, oraz roli finansów etycznych i solidarnych w rozwoju gospodarki europejskiej biorą udział: Philippe Maystadt, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Jean-Paul Vigier, prezes FEBEA, Christian Sautter ,wice mer Paryża, były francuski minister finansów, Caroline Tsilikounas, prezes holenderskiego banku Oïkocredit Karol Sachs, wiceprezes Rady Nadzorczej Banku BISE i dyrektor Banku Créedit Cooperatif.

FEBEA powstała w 2001 roku z inicjatywy niewielkich instytucji finansowych z Włoch, Francji i Belgii. Dzisiaj należy do niej kilkanaście instytucji finansowych z krajów Unii Europejskiej. Federacja jest międzynarodowym stowarzyszeniem instytucji finansowych realizujących cele społeczne i etyczne. Do jej najważniejszych zadań należy: wspieranie rozwoju ekonomicznego w służbie ludzkości, propagowanie solidarności społecznej oraz spójnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, nie kierowania się w swoich działaniach wyłącznie celami finansowymi, wspieranie rozwoju nowych technologii mających na celu poprawę bytu społecznego i ochronę środowiska naturalnego.

Podstawowymi obszarami działania FEBEA są: walka z wykluczeniem społecznym poprzez tworzenie i utrzymanie istniejących miejsc pracy, rozwój lokalny, rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz ochrona istniejących obiektów, rolnictwo pochodzące ze znanego źródła biologicznego, bioróżnorodność i rozwój dziedzictwa kulturalnego, energia czysta i odnawialna, różnorodność kulturowa i etniczna, międzynarodowa solidarność, zatrudnienie socjalne, opieka zdrowotna, pomoc osobom niepełnosprawnym i żyjącym w złych warunkach, a także finansowanie instytucji działających na zasadzie fair trade (sprawiedliwy handel).

Bank BISE jest członkiem FEBEA. od połowy kwietnia 2006 Jest jedynym polskim przedstawicielem w Federacji. BISE jest także partnerem w europejskim programie Equal – W poszukiwaniu polskiego modelu Ekonomii Społecznej, współtworzy też Stałą Konferencję Ekonomii Społecznej.