Z mobilnych płatności zbliżeniowych korzysta 5 proc. Polaków – podaje Fundacja CBOS w sierpniowym raporcie „Korzystanie z telefonów komórkowych”. To tyle samo, co przed dwoma laty.
Jak wynika z raportu, telefonów komórkowych używa 92 proc. dorosłych Polaków. Ponad połowa (57 proc.) korzysta ze smartfonów. Pozostali używają klasycznych telefonów komórkowych. Od poprzedniej edycji badania z 2015 roku liczba użytkowników smartfonów wzrosła o 7 punktów procentowych.
Polacy używają telefonów przede wszystkim do rozmów, wysyłania SMS-ów i robienia zdjęć. Płatności zbliżeniowe telefonem komórkowym znajdują się na przedostatnim miejscu w liczącej 25 pozycji liście funkcjonalności. Korzysta z nich tylko 5 proc. Polaków. To tyle samo, ile przed dwoma laty. Wyniki badania opracowano na podstawie odpowiedzi grupy liczącej 892 respondentów.
Obecnie mobilne płatności zbliżeniowe w technologii HCE oferuje 12 banków komercyjnych i kilkanaście-kilkadziesiąt banków spółdzielczych. Z raportu PRNews.pl wynika, że na koniec II kwartału banki miały ponad 400 tys. aktywnych kart tego typu. Instytucje finansowe nie podają jednak danych na temat transakcyjności mobilnych kart zbliżeniowych. Liczba aktywnych kart może rosnąć, ale część klientów po aktywowaniu karty nie korzysta z niej na co dzień.