6 tys. prac w międzynarodowym konkursie dla dzieci Olimpiada Wyobraźni z Visa

Zwycięzca konkursu pojedzie w sierpniu 2008 r. wraz z opiekunem na Igrzyska do Pekinu. Młodzi autorzy dziesięciu wyróżnionych przez Jury prac – w tym także zdobywca nagrody głównej – otrzymają laptopy ufundowane przez banki. Ogłoszenie wyników i otwarcie przedolimpijskiej wystawy najlepszych prac nastąpi jeszcze w kwietniu br. w Centrum Edukacji Olimpijskiej w Warszawie. Do udziału w konkursie zachęcała zasiadająca w jury Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska w pływaniu.

– Cieszymy się, że organizując konkurs wyzwoliliśmy wśród dzieci tyle twórczej aktywności związanej z ideami olimpijskimi – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce.

W tym roku zadaniem dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 14 lat było stworzyć przy pomocy ołówka, kredek, pędzla, ale także – po raz pierwszy w historii konkursu – komputera, pracę pokazującą, jak Igrzyska Olimpijskie pomagają jednoczyć ludzi różnych kultur z całego świata. Młodzi autorzy mieli także sporządzić krótki opis wyjaśniający, co chcieli wyrazić swoimi pracami przesłanymi na konkurs, którego hasłem jest: „Namaluj wspólny świat.”

Najwięcej prac nadeszło z mniejszych miast i miejscowości, a wśród rysunków i malunków zakwalifikowanych przez jury na finałową wystawę najliczniej będą reprezentowane dzieła młodych artystów z województw: podlaskiego, lubuskiego, mazowieckiego i śląskiego.

– Pokazanie trochę ulotnego tematu, jak jednoczenie ideą olimpijską wszystkich narodów, wszystkich kultur na całym świecie, sprawiało młodym artystom spore kłopoty – powiedział artysta grafik Andrzej Pągowski, przewodniczący jury, ale podkreślił z zadowoleniem, że jurorom „udało się znaleźć prace bardzo piękne”. Z kolei zasiadający w jury artysta plastyk Edward Lutczyn stwierdził, że jury „wyłowiło wśród nadesłanych prac prawdziwe diamenty; plon konkursu jest niezły i wystawa pokonkursowa będzie naprawdę dobra”. Edward Lutczyn zdradził też, czym się przede wszystkim kieruje oceniając prace będące wynikiem dziecięcej wrażliwości: „jeśli coś drgnie w sercu i daną pracę chciałbym powiesić u siebie na ścianie – to jest to.”

Wiele prac było w tym roku wspólnie przesyłanych przez szkoły, ogniska plastyczne, czy domy kultury. Niektóre przesyłki liczyły ponad 100 prac, a szkoła-rekordzistka przysłała w jednej przesyłce niemal 300 rysunków i malunków. Dla szkoły, z której nadeszło w jednej przesyłce najwięcej prac, organizatorzy ufundowali dodatkową nagrodę – rzutnik multimedialny do komputera; drugi taki rzutnik otrzyma szkoła, w której uczy się zwycięzca polskiej edycji konkursu.

– Cieszę się, że aż sześć tysięcy dzieci i młodzieży zdecydowało się przysłać swoje prace i rywalizować o wyjazd na Igrzyska Olimpijskie – stwierdziła członkini jury konkursu, Otylia Jędrzejczak, złota i dwukrotnie srebrna medalistka z Aten.

Olimpiada Wyobraźni z Visa nawiązuje do idei twórcy nowożytnych igrzysk barona Pierre’a de Coubertin, który postulował, by dyscypliny artystyczne ponownie znalazły się w programie igrzysk ery nowożytnej, tak jak to było w antycznej Grecji. Konkurs ma za zadanie upowszechniać poprzez sztukę olimpijskie ideały pokoju, harmonii i porozumienia. W Polsce konkurs został zorganizowany po raz siódmy.

Przebieg konkursu można śledzić na specjalnej stronie internetowej (adresy: www.visa.pl/konkurs oraz www.NamalujWspolnySwiat.pl). Tutaj także po ogłoszeniu wyników zostaną zaprezentowane wszystkie prace biorące udział w wystawie, w tym 10 prac nagrodzonych.

Igrzyska Olimpijskie wskrzeszono w 1896 r. w Atenach po wielu wiekach przerwy głównie za sprawą barona Pierre’a de Coubertin, francuskiego propagatora wiedzy i sportu. Organizacja Visa będąca w czołówce światowych partnerów Igrzysk Olimpijskich jest nieprzerwanie od 1986 r. wiodącym sponsorem olimpijskim; jest również partnerem polskiej reprezentacji olimpijskiej.