Dzięki niej bank będzie mógł udzielić 664 mln zł kredytów, które będą objęte poręczeniem międzynarodowej instytucji finansowej z ratingiem AAA. Właścicielem EIF jest Europejski Bank Inwestycyjny.
– Dzięki współpracy z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym i pomocy Komisji Europejskiej doradcy Banku BPH mogą oferować klientom z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw korzystniejsze warunki kredytowania. Bank może zaś bardzo dynamicznie rozwijać swój portfel kredytowy bez obaw o pogorszenie jego parametrów jakościowych – powiedział Wojciech Ławecki, Dyrektor Zarządzający Banku BPH. – W tym roku zwiększyliśmy wolumen kredytów dla MSP o 20 proc., co z pewnością stanowi poważny wkład w pobudzenie aktywności gospodarczej małych przedsiębiorstw – podkreślił Ławecki.
Tylko dzięki gwarancji od kwietnia br. Bank BPH udzielił ponad 2100 kredytów na łączną kwotę 241 mln zł. W ciągu 7 miesięcy wykorzystano limit przyznany na 2 lata, dlatego też konieczne było zwiększenie dostępnego limitu. EIF poręcza do 50 proc. kwoty każdego kredytu. Dzięki poręczeniu klienci Banku BPH korzystają z lepszych warunków kredytowania niż średnio na rynku tj. dłuższego okresu kredytowania, niższego wkładu własnego, łagodniejszych wymogów odnośnie zabezpieczeń oraz szeregu uproszczeń dokumentowych.
Bank BPH skutecznie wykorzystuje pomoc Unii Europejskiej w celu rozwoju akcji kredytowej w segmencie MSP. Małe firmy – klienci Banku BPH korzystają bardzo aktywnie z linii kredytowych wspomaganych przez Komisję Europejską oferowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny, Bank Rady Rozwoju Europy oraz niemiecki bank refinansujący Kreditanstalt fur Wiederaufbau. Bank jest również liderem finansowania projektów dotowanych przez Unię Europejską – ma 16 proc. rynku i jako jedna z niewielu instytucji finansowych w kraju nie skarży się na brak popytu małych przedsiębiorstw na kredyty. Ponieważ środki na gwarancje pochodzą z funduszy Komisji Europejskiej, polscy przedsiębiorcy bezpłatnie korzystają z możliwości objęcia kredytu poręczeniem. Jest to istotna różnica w stosunku do większości funduszy poręczeniowych, gdzie opłata za skorzystanie stanowi nawet do kilku procent wartości udzielonego poręczenia.