7. edycja konkursu BZ WBK Press Foto rozstrzygnięta

Znamy już laureatów konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2011, którego organizatorem jest Bank Zachodni WBK a patronem medialnym dziennik Rzeczpospolita. Autorem Zdjęcia Roku został Jacek Szydłowski z Dziennika Wschodniego. Łącznie jury konkursu przyznało 44 nagrody i 22 wyróżnienia w ośmiu kategoriach konkursowych.

Jury konkursu BZ WBK Press Foto 2011, pod przewodnictwem Cezarego Sokołowskiego
z agencji informacyjnej Associated Press, obradowało przez ubiegłą sobotę i niedzielę. Obrady były burzliwe i trwały po kilkanaście godzin każdego dnia. W trakcie obrad członkowie jury zapoznali się z ponad 8600 zdjęciami i 32 fotokastami, których autorami było 393 zawodowych fotoreporterów.

„BZ WBK Press Foto istnieje już siedem lat i przez ten czas wyrobił sobie markę jednego
z najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prasowej w Polsce” – powiedział Mateusz Morawiecki, Prezes Zarządu Banku Zachodniego WBK, organizatora konkursu. – „Cieszę się, że stoi za tym marka naszego banku, ponieważ poprzez obiektywy aparatów fotoreporterów możemy niejako stać się uczestnikami ważnych wydarzeń społecznych. Zdjęcia nadesłane na konkurs to przegląd najważniejszych wydarzeń w kraju i na świecie, jakie miały miejsce w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy. To nadzwyczajny zapis naszej historii.”

Autorem Zdjęcia Roku, nagrody głównej tegorocznej edycji konkursu został Jacek Szydłowski, fotoreporter Dziennika Wschodniego. Na swoim czarno-białym zdjęciu uchwycił moment zdejmowania godła państwowego ze ściany w szkole podstawowej w Wilkowie, zniszczonej podczas tegorocznej powodzi.

„Ze względu na to, że w zeszłym roku w Polsce doszło do wielu różnych wydarzeń o dużym znaczeniu co doskonale odzwierciedlały nadesłane na konkurs prace, wybór Zdjęcia Roku praktycznie rzecz biorąc odbył się pomiędzy najlepszymi zdjęciami o powodzi a zdjęciami poruszającymi ważne tematy polityczne i społeczne” – powiedział Cezary Sokołowski, przewodniczący jury konkursowego. – To zdjęcie jest uniwersalne. Patrząc na nie można zadać sobie pytanie, czy ten człowiek zdejmuje to godło, czy zakłada. Jeżeli wiesza, to daje do zrozumienia, że stała się tragedia, ale poprzez to godło jednocześnie mówi, że się nie zlękli, że będą trwać w tym miejscu. A jeżeli zdejmuje, to nie wiadomo, co będzie dalej.
To w sumie małe pytanie, ale wokół niego jest wiele tragedii. Pod tym względem to zdjęcie jest uniwersalne i może mieć wiele odniesień. Dlatego też jury wybrało je jednogłośnie.

W pozostałych kategoriach pierwsze miejsca zajęli:
1.    Cywilizacja: Piotr Piwowarski (Super Express) za fotoreportaż przedstawiający dzieci w centrum handlowym oraz Bartłomiej Jurecki (Tygodnik Podhalański) za zdjęcie ilustrujące cień samolotu na autostradzie w Miami
2.    Portret: Jacek Turczyk (Polska Agencja Prasowa PAP) za fotoreportaż z kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego oraz Adam Kozak (Gazeta Wyborcza)
za portret prof. Jana Ekiera
3.    Społeczeństwo: Urszula Klimek (freelancer) za fotoreportaż z pola namiotowego „Lasek” niedaleko Karwicy oraz Bartłomiej Kudowicz (AF Forum) za zdjęcie statuy Jezusa Chrystusa w Świebodzinie widzianej z pobliskiego basenu
4.    Sport: Ireneusz Dorożański (AF Edytor.net) za fotoreportaż z Zabrza z młodymi gimnastyczkami z klubu Iskra podczas jednych z pierwszych zawodów sportowych
w karierze oraz Krzysztof Mystkowski (AF Kosycarz Foto Press) za zdjęcie z meczu Asseco Prokom Gdynia – Olympiacos Piraeus z walczącymi o piłkę Lorinzem Harringtonem (Asseco) i Patrickiem Beverley (Olympiacos)
5.    Wydarzenia: Krzysztof Łokaj (Gazeta Codzienna Nowiny/Fotorzepa) za fotoreportaż przedstawiający ewakuację mieszkańców dzielnicy Wielowieś w Tarnobrzegu podczas zeszłorocznej powodzi oraz Piotr Król (AF Forum) za zdjęcie mieszkańca Brzegu
w zalanym mieszkaniu
6.    Przyroda i środowisko naturalne: Arkadiusz Gola (Polska – Dziennik Zachodni)
za fotoreportaż o różnych formach spędzania letniego wypoczynku
przez mieszkańców śląskich terenów poprzemysłowych oraz Dariusz Delmanowicz (Gazeta Codzienna Nowiny) za zdjęcie ilustrujące wolontariuszy z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu wypuszczających na wolność leczonego tam orła bielika
7.    Kultura i sztuka: Radosław Kaźmierczak (freelancer) za fotoreportaż przedstawiający koncert Rykardy Parasol za murami zakładu karnego w Wojkowicach oraz Franciszek Mazur (Gazeta Wyborcza) za zdjęcie z II ogólnopolskiego zlotu fanów Lady Gagi
8.    Fotokast: Bartłomiej Busz (freelancer) za reportaż pt. „Bieg katorżnika” będący relacją z biegu przełajowego w Kokotku koło Lublińca.

Pełna lista zwycięzców oraz nagrodzone prace są dostępne na stronie internetowej konkursu pod adresem www.bzwbkpressfoto.pl.

Poza nagrodami jury, w skład którego poza przewodniczącym wchodzili Jan Skarżyński z AFP, Kacper Pempel z agencji Reuters, Andrzej Iwańczuk z Agencji Fotograficznej Reporter oraz Waldemar Kompała z agencji Fotorzepa, w konkursie przyznawane są także dwie nagrody specjalne, fundowane przez Bank Zachodni WBK oraz dziennik Rzeczpospolita. Laureatów tych nagród poznamy podczas uroczystej gali wręczania nagród, która odbędzie się 21 czerwca w warszawskiej galerii Zachęta.

Źródło: Weber Shandwick