90 proc. Polaków w 2015 r. będzie posiadać konto w banku

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz podkreślił, że w Polsce jest jeden z najnowocześniejszych w Europie bezgotówkowych systemów rozliczeniowych, jednak nie jest on wykorzystywany. Polacy rzadko posługują się zarówno kartami płatniczymi, jak przelewami czy poleceniem zapłaty. „Według danych NBP, każda karta płatnicza była w 2005 r. użyta w terminalu POS – do zapłacenia za towary i usługi – 12 razy. Wśród krajów UE gorzej niż w Polsce było tylko we Włoszech, na Malcie, Słowacji i w Grecji. Natomiast np. w Finlandii każdą kartą płacono 84 razy.” – informuje PAP.

„Według założeń, za trzy lata 100 proc. transakcji między obywatelem a administracją publiczną ma mieć formę bezgotówkową. Chodzi zarówno o możliwość wnoszenia różnych opłat, jak i np. wypłaty świadczeń socjalnych czy emerytalnych. Obecnie tylko niespełna połowa wypłat z ZUS wypływa na konta. Na Węgrzech od 1999 r. wszystkie wypłaty w sektorze publicznym i świadczenia dokonywane są w formie bezgotówkowej.” – podaje PAP.

Wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński powiedział, że w nadchodzących latach i tak nastąpi wymiana pokoleń, więc wśród dorosłych Polaków znajdzie się więcej osób już teraz przyzwyczajonych do gospodarki elektronicznej. Stąd m.in. łatwiej będzie przekonać ludzi do zastąpienia gotówki pieniądzem elektronicznym, także w małych płatnościach. Nowe technologie – jak używanie telefonu komórkowego do płatności – także będą się upowszechniać.