A-Z Finanse: Polisy na życie wróciły do gry

Otrzymanie kredytu hipotecznego jest stosunkowo proste jeśli klienci posiadają stałe i udokumentowane źródło dochodu oraz nie są obciążeni złą historią kredytową. Banki mogą czuć się bezpiecznie, bo w razie problemów mają prawa do hipoteki. A co z klientami, którzy stracą pracę, zachorują, ulegną wypadkowi lub… umrą?

„Niektóre banki wymagają od klientów zabezpieczenia w postaci polisy na życie. Jednak nawet jeśli nie jest to konieczne staramy się przekonać klientów do takiego zabezpieczenia. Warto szacunkową składkę polisy znać już przy kalkulowaniu własnej zdolności kredytowej. Przesadna oszczędność może być przyczyną tragedii, bo tracąc zdolność do spłacania kredytu możemy stracić nieruchomość lub podłożyć finansową bombę swoim najbliższym” – tłumaczy Mariusz Kacała, prezes zarządu AZ Finanse.

Nie wystarczy jednak podjąć decyzji o zakupie ubezpieczenia. Produkty bardzo różnią się między sobą i mają różne przeznaczenie. Dokonanie dobrego wyboru nie jest proste. Decyzje najlepiej podjąć wspólnie z doradcą, który posiada w ofercie polisy różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Kilka lat temu przedstawiciele towarzystw ubezpieczeniowych masowo „wciskali” polisy klientom szukającym zabezpieczenia na emeryturę. Szybko się okazało, że część agentów wykorzystywała nieświadomość klientów i sprzedawała produkty niepotrzebne, lub niespełniające potrzeby nabywców. Nie znaczy to jednak, że ubezpieczenia są z założenia złe.

„Obserwujemy systematyczny i dynamiczny wzrost zaufania do produktów ubezpieczeniowych. Jestem przekonany, że dużą rolę odegrali tu właśnie doradcy finansowi, którzy tłumaczą działanie i przeznaczenie konkretnych produktów finansowych. Wzrost świadomości idzie w parze z potrzebami. Coraz więcej osób decyduje się na długoterminowe kredyty, zabezpieczając je ubezpieczeniami. Staramy się także chronić standard życia, przed różnymi nieprzewidywalnymi wypadkami. Rzetelność informacyjna ubezpieczycieli i świadoma odpowiedzialność klientów oznaczają, że wracają dobre czasu dla towarzystw ubezpieczeniowych” – mówi Mariusz Kacała, prezes zarządu AZ Finanse.

Ile zatem kosztuje „poczucie bezpieczeństwa”? Nie można tego precyzyjnie określić, bo koszt składki ubezpieczeniowej zawsze ustalany jest indywidualnie i zależy od wielu czynników, takich wiek, płeć, stan zdrowia itd.
AZ Finanse posiada obecnie produkty 8 towarzystw ubezpieczeniowych oferujących kilkadziesiąt produktów. W marcu firma rozpoczęła współpracę z MACIF Życie TUW. Usługi doradcze AZ Finanse są bezpłatne. Firma posiada obecnie 10 oddziałów i 180 doradców.

* dotyczy klientów AZ Finanse

Szacunkowe składki za ubezpieczenie na życie (jak zabezpieczenie kredytu)
Trzy warianty:
• Mężczyzna 30 lat, żonaty, zdrowy (kredyt na 20 lat, wysokość 200 tys. zł)
składka miesięczna od 120 zł (rocznie 1300-1400zł)
• Kobieta, 25 lat, panna (kredyt na 30 lat, 150 tys. zł)
Składka miesięczna od 70zł (rocznie 700-800zł)
• Mężczyzna 40 lat ,żona , dzieci (kredyt na25 lat,250 tys. zł)
Składka miesięczna od 250 zł (rocznie 2900-3700)