Abolicja to donos na siebie

– Złożenie wniosku o abolicję dla dochodów z pracy może być podstawą do wszczęcia kontroli przez fiskusa dla innych dochodów, np. z odsetek bankowych, które podatnik uzyskał, bo pensja wpływała na oprocentowane konto bankowe. Dochody z pracy abolicją są objęte, dochody z odsetek już nie. Ta abolicja to jakieś nieporozumienie – żali się w rozmowie z nami pani Agnieszka pracująca w Wielkiej Brytanii, która zamierzała wrócić do Polski. Takich telefonów odbieramy coraz więcej. Te osoby, które wnioski o abolicję powinny złożyć najpóźniej dziś (zarabiające za granicą w 2002 roku), liczą na to, że bardziej opłaci się im doczekać do końca roku. Z końcem tego roku przedawniają się bowiem podatki za 2002 rok.

Zrozumiałe obawy

Podatnicy, którzy pracowali za granicą w latach 2002–2007, mogą skorzystać z abolicji podatkowej, jeśli mieli obowiązek rozliczenia zagranicznych zarobków w Polsce. Dotyczy to zarówno podatników, którzy rozliczyli się ze wszystkich zarobków, ale do rozliczeń musieli stosować metodę unikania podwójnego opodatkowania – proporcjonalnego odliczenia, jak i tych osób, które nie wykazały zagranicznych dochodów w kraju. Na złożenie wniosku o abolicję sporo czasu mają jeszcze podatnicy pracujący poza krajem w latach 2003–2007. Termin na złożenie wniosku o abolicję za 2002 rok upływa 6 października, czyli dziś o północy.

Paweł Jabłonowski, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, przypomina, że celem przepisów o abolicji jest umorzenie zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, ewentualnie zwrot kwot podatku zapłaconego przez podatników, którzy rozliczyli się z fiskusem. Co więcej, zadeklarowanie osiągniętych dochodów za granicą, od których powinien być zapłacony podatek dochodowy, wyłącza odpowiedzialność karną skarbową.

Czy wg ekspertów – ideą wprowadzenia abolicji nie jest ściganie podatników ? Co może być źródłem obaw podatników ? Jakie dokumenty zobowiązane są dołączyć do wniosku osoby składające wniosek w ramach ustawy abolicyjnej ? Czy ustawa abolicyjna uwzględnia przychody m.in. z tytułu odsetek czy dywidend zagranicznych ?

Ewa Matuszewska

Więcej: Gazeta Prawna 6.10.2008 (195) – str.4