ACCA: popyt na kwalifikację rośnie

10 tys. nowych członków i retencja na poziomie 98,4 proc. – tak miniony rok podsumowuje organizacja ACCA. Opublikowane przez nią statystyki są najlepszym dowodem na to, że z prestiżową kwalifikacją zawodową finansistom żyje się lepiej.


Blisko 5 proc. wzrost sprawił, że w ubiegłym roku liczba członków ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) wyniosła prawie 170 tysięcy. W oddziałach na całym świecie zarejestrowano łącznie 436 tys. studentów, z czego 384 tys. – o 12 tys. więcej niż w roku poprzednim – zamierzało uzyskać prestiżową kwalifikację jeszcze w roku akademickim 2013-14.

Ze wszystkich międzynarodowych organizacji, które zrzeszają specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości, to właśnie ACCA rośnie najszybciej – dokładnie o 4,7 proc. rocznie. Staje się coraz popularniejsza również nad Wisłą. – Polski oddział zrzesza obecnie 1350 członków. Kolejne 3200 osób jest w trakcie zdobywania kwalifikacji – wylicza Magdalena Hernandez, Dyrektor Zarządzająca, ACCA Emerging Europe. – Zauważyliśmy, że z każdym rokiem zainteresowanie naszą organizacją rośnie, i to zarówno wśród praktykujących specjalistów, jak i studentów uczelni wyższych. Właśnie zainteresowanie i potrzeby studentów sprawiły, że włożyliśmy dużo czasu i energii w nawiązanie relacji z uczelniami, dzięki czemu zbliżający się rok akademicki rozpoczniemy z kilkunastoma akredytowanymi przez ACCA programami na wiodących uczelniach ekonomicznych w Polsce.


Kluczem dla rozwoju ACCA jest profesjonalizm. Kiedy organizacja poprosiła pracodawców o ogólną ocenę swojej działalności, aż 95 proc. z nich uznało ją za powszechnie „szanowaną”, a 89 proc. określiło jako „światowej klasy”. Ponad połowa zapytanych była zdania, że w skali świata to właśnie ACCA jest czołową organizacją zrzeszającą ekspertów finansowych. Następną pod względem popularności wymieniło już tylko 17 proc. respondentów.

O opinię poproszeni zostali także przedstawiciele środowiska akademickiego. 85 proc. z nich podkreśliło, że ACCA otwiera młodym ludziom drzwi do kariery. Za organizację „światowej klasy” uznało ją aż 9 na 10 akademików.

Opinie pracodawców i akademików są dla nas bardzo ważne, bo to oni pozwalają się rozwijać naszym członkom i studentom – mówi Dyrektor Generalna ACCA, Helen Brand. – Cieszymy się, że oba te środowiska nieodmiennie nas wspierają. Planujemy dalej blisko współpracować z biznesem, aby kwalifikacja jak najpełniej odpowiadała na jego potrzeby – dodaje.

ACCA