– Jest to kolejny sygnał o pozytywnym kierunku zmian, który obraliśmy. Sygnał tym bardziej cenny, że wydany przez niezależną, renomowaną instytucje ratingową – powiedział prezes Banku BGŻ Jacek Bartkiewicz.
Pozostałe ratingi Banku BGŻ zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie, tj. A2/P-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych depozytów bankowych. Korzystny wpływ na ich poziom ma możliwość uzyskania przez bank wsparcia ze strony Rabobanku oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
W komentarzu do swojej decyzji agencja podała, że wyższa ocena kondycji finansowej Banku BGŻ odzwierciedla pozytywne przemiany, które zaszły w banku po tym, jak do jego akcjonariatu dołączyły Rabobank i EBOR, oraz oczekiwanie, iż trendy te będą kontynuowane w przyszłości. W szczególności dotyczy to wzmocnienia funkcji zarządzania ryzykiem bankowym, usprawnienia procesu kredytowego, poprawy jakości aktywów, a także podjęcia nowych inicjatyw służących ożywieniu działalności w obszarze bankowości korporacyjnej i detalicznej, obejmujących m.in. działania na rzecz racjonalizacji i modernizacji sieci placówek. W opinii Moody’s, prowadzona przy wsparciu Rabobanku restrukturyzacja Banku BGŻ w perspektywie średnioterminowej zaowocuje znaczącą poprawą fundamentów finansowych banku.
Agencja Moody’s dodała, że rating kondycji finansowej Banku BGŻ przypuszczalnie ustabilizuje się na pewien czas na poziomie D-, co będzie miało związek z szeregiem wyzwań w latach 2006/2007. Należy do nich reorganizacja procesów sprzedażowych, wdrożenie nowego, efektywniejszego modelu biznesowego oraz poprawa pozycji rynkowej w bankowości detalicznej i korporacyjnej.