Aktualne dane o zaangażowaniu przedsiębiorstw w walutowe instrumenty pochodne

Według informacji pozyskanych przez UKNF w bankach, negatywna wycena z tytułu zaangażowania przedsiębiorstw w opcje walutowe osiągnęła na dzień 17 kwietnia br. około 4,5 mld złotych (spadek o 50% w porównaniu ze stanem na dzień 13 lutego br.). Ujemna wycena pozostałych walutowych instrumentów pochodnych: transakcje forward – około 3,6 mld złotych (spadek o 48,6%), swapy (w tym CIRS–y) – około 1,1 mld złotych (spadek o 45%).

Ujemnej wyceny transakcji nie należy utożsamiać ze stratami firm. W przypadku pozycji zabezpieczających (a 80 – 85% przedsiębiorstw zawierało transakcje o charakterze zabezpieczającym), negatywna wycena instrumentów pochodnych jest równoważona przez wyższe, po przeliczeniu na złote, przychody z eksportu. Ujemna negatywna wycena z tytułu transakcji pochodnych może zmaterializować się w postaci straty w ogólnym wyniku danego przedsiębiorstwa, jeśli transakcje miały spekulacyjny charakter lub obniżyły się wpływy z eksportu przedsiębiorstwa. Zgodnie z danymi otrzymanymi z banków, udział klientów zawierających transakcje spekulacyjne nie przekracza 10%.

Widoczne są skutki podjętych przez UKNF działań nadzorczych polegających m. in. na wskazywaniu bankom potrzeby ograniczenia ryzyka finansowego klientów i swojego ryzyka kredytowego, rozwiązywania sporów z klientami na drodze negocjacji oraz restrukturyzacji zobowiązań.
Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego