Aktywa funduszy emerytalnych – kwiecień 2008

Zmianę wartości środków zarządzanych przez fundusze emerytalne w minionym miesiącu kształtowały przede wszystkim przelewy środków z ZUS oraz wynik z zarządzania.

ZUS w minionym miesiącu przelał do OFE łącznie 790 mln PLN. W ramach kwietniowych przelewów OFE otrzymały 38,6 mln PLN w postaci obligacji oddłużeniowych, 751,1 mln PLN stanowiła natomiast gotówka. Drugim, decydującym tym razem o spadku wartości aktywów, czynnikiem był wynik z zarządzania. Według naszych szacunków aktywa otwartych funduszy emerytalnych spadły z tego tytułu o -689 mln PLN. Na słaby wynik wypracowany przez zarządzających miały wpływ spadki indeksów giełdowych: w ciągu minionego miesiąca WIG spadł o -2,75%, a WIG20 o -1,96%. Strat z rynku akcji nie zdołały zniwelować rosnące ceny obligacji, stanowiących 2/3 aktywów OFE.

W skali miesiąca wszystkie fundusze odnotowały spadek jednostek rozrachunkowych. Warto zaznaczyć, że średnia stopa zwrotu wypracowana przez zarządzających funduszami emerytalnymi wyniosła -0,58%, a obliczany przez nas indeks IRFU (30% zmiana indeksu WIG, 70% zmiana indeksu IROS – indeksu benchmarkowych obligacji skarbowych notowanych na MTS-CeTO), który w kwietniu spadł o -0,38%.

W kwietniu spadek aktywów dotknął 7 OFE, a najgłębszy spadek stał się udziałem OFE Polsat (-0,6%) oraz Pekao OFE (-0,5%). Były to równocześnie fundusze, których jednostki rozrachunkowe odnotowały w minionym miesiącu najniższe stopy zwrotu (odpowiednio -1,3% oraz -1%).

Najwyższą dodatnią dynamiką wzrostu charakteryzował się AXA OFE, Nordea OFE oraz OFE Warta (fundusz, który w minionym miesiącu zmienił nazwę z OFE DOM). Wymienione fundusze jako jedyne, włączając do grona Commercial Union OFE, zdołały pobić indeks rynku funduszy emerytalnych.

PLIK PDF