Aktywa funduszy emerytalnych – lipiec 2008

Lipiec to jeden z tych miesięcy, gdy zmiana wartości aktywów netto nie jest w żaden sposób obciążona rozliczeniami wynikającymi z sesji transferowych. Zmianę środków zarządzanych przez fundusze emerytalne w minionym miesiącu kształtowały więc tylko dwa czynniki: wyniki zarządzania oraz napływ środków. Tym razem większą rolę odegrał pierwszy z nich, będący pochodną stosunkowo korzystnej koniunktury rynkowej. Główny indeks warszawskiej giełdy WIG zakończył miesiąc +3,1% wzrostem, WIG20 zyskał natomiast +6,23%. W skali miesiąca wszystkie fundusze odnotowały wzrost wartości jednostek rozrachunkowych, a średnia zwyżka dla całego rynku wyniosła +1,2%.

Drugim czynnikiem wpływającym na zmianę aktywów w lipcu był napływ nowych środków, który tym razem wyniósł 1,34 mld PLN. Na tę kwotę złożyły się środki pieniężne przekazane przez ZUS w kwocie 1,26 mld PLN oraz obligacje oddłużeniowe o wartości 79 mln PLN. Podkreślić należy, iż z końcem miesiąca do OFE został przekazany jeszcze przelew o wartości 533,5 mln PLN – powiększy on jednak aktywa netto funduszy dopierow w następnym miesiącu.

W sumie, wliczając w to ów ostatni przelew, ZUS przesłał do funduszy emerytalnych 1,9 mld PLN, czyli o 14% więcej niż wyniosła średnia z pierwszej połowy roku. W sumie od początku roku do OFE z ZUSu zostało wysłane już 11,9 mld PLN. To aż o ponad 1/5 więcej, niż wynosiły przelewy z analogicznego okresu roku poprzedniego, gdy na emerytalne konta zostało przekazane nieco ponad 9,7 mld PLN.

Ponieważ na zmianę aktywów netto OFE w lipcu główny wpływ miały wyniki zarządzania, dynamika wzrostu aktywów poszczególnych funduszy była w dużym stopniu skorelowana ze skalą wypracowanej przez zarządzających zmianą wartości jednostki rozrachunkowej. Największy wzrost aktywów odnotowały fundusze Generali OFE (+2,8%), OFE Skarbiec Emerytura (+2,6%) oraz OFE Pocztylion (+2,6%). Równocześnie jednostki uczestnictwa tych funduszy w miesiącu lipcu zyskały najwięcej, bo odpowiednio +1,9%, 1,7% oraz 1,5%. Najniższy przyrost aktywów stał się udziałem AIG OFE (+1,74%) – jednocześnie fundusz wykazał drugi najsłabszy wynik z zarządzania (+0,8%).

PLIK PDF