Aktywa funduszy emerytalnych – listopad 2007

Aktywa netto zarządzane przez OFE skurczyły się w ciągu miesiąca o -4,4 mld PLN, czyli o -3%. Bezpośrednią przyczyną tak istotnego uszczuplenia majątku były słabe wyniki osiągnięte przez zarządzający funduszami. Średnia stopa zwrotu 15 OFE w listopadzie wyniosła -4,0% i był to najgorszy miesięczny wynik wypracowany przez fundusze emerytalne od początku ich działalności.

Kontynuując te niekorzystne statystyki, trochę usprawiedliwiając zarządzających z PTE, warto wspomnieć o tym, że listopad był trzecim najgorszym miesiącem pod względem zmiany wartości głównego giełdowego wskaźnika koniunktury od momentu utworzenia OFE. W ciągu minionego miesiąca WIG stracił nieco ponad 1/10 swojej wartości. Niechlubny rekord w tym względzie padł w czerwcu 2001 roku, gdy główny giełdowy indeks zniżkował o ponad -16,5%.

Dodatkowym elementem mającym istotny wpływ na zmniejszenie wartości aktywów netto były rozliczenia czwartej, ostatniej tegorocznej sesji transferowej. Według naszych szacunków w ślad za osobami zmieniającymi OFE fundusze przekazały pozostałym graczom nieco ponad 1 mld PLN. Z uwagi na stosowany system rozliczeń przepływów z sesji transferowych taka właśnie kwota tymczasowo uszczupliła aktywa netto funduszy.

W tym trudnym miesiącu, relatywnie najlepiej wypadły największe fundusze: aktywa lidera CU OFE spadły najmniej bo o -2,6%, a spadek środków dwóch kolejnych największych graczy stopniał o mniej niż -3%. Na przeciwległym końcu zestawienia znalazł się AEGON OFE, którego aktywa netto, w wyniku listopadowego spadku wartości jednostki oraz dzięki odpływowi środków w ślad za odchodzącymi uczestnikami, zmalały dwukrotnie szybciej niż rynkowa średnia.

PLIK PDF