Aktywa funduszy emerytalnych – październik 2007

Październik, poza nowym rekordem wartości aktywów netto, przyniósł również rekordową wartość przelewów skierowanych do funduszy z ZUS. Łączne środki wysłane do OFE w minionym miesiącu to niemal 2,5 mld PLN, z czego 415 mln PLN to kolejna transza spłaty zadłużenia powstałego w latach ubiegłych.

Październikowy transfer był o 40 mln wyższy, niż dotychczasowy rekord, z listopada roku ubiegłego. Niestety – stosowany system rozliczeń przelewów z ZUS powoduje, że połowa przekazanej w październiku kwoty powiększy aktywa netto OFE dopiero w pierwszych dniach listopada. To wskutek tego październikowy napływ środków do OFE z uwzględnieniem potrąconych opłat szacujemy na 1,1 mld PLN, co stanowi jedynie 1/3 zmiany wartości aktywów z ostatniego miesiąca. W sumie w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku ZUS wysłał do funduszy emerytalnych 15,5 mld PLN, czyli o +24% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Niemal 10% tegorocznych przelewów to spłata zobowiązań powstałych w ubiegłych latach, przejętych i regulowanych dziś przez Skarb Państwa specjalnie emitowanymi obligacjami. Przypomnijmy, że w całym ubiegłym roku ZUS wysłał do funduszy emerytalnych niemal 16,2 mld PLN.

Wyższe przelewy z ZUS to dla PTE wyższa szansa na wzrost przychodów z tytułu kwot pobieranych przez OFE od wpłacanych składek. Według naszych szacunków, po 10 miesiącach, przychody te przekroczyły 810 mln PLN i były wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o +9,5%.

W ciągu ostatniego miesiąca najwyższy wzrost wartości aktywów netto zanotowaliśmy w przypadku Generali OFE (2,7%). Kolejne pozycje zajmują trzy największe fundusze na polskim rynku: ING NNP OFE, Commercial Union OFE oraz OFE PZU „Złota Jesień”. Wpływ na szybki przyrost zarządzanych środków tych funduszy miały dobre wyniki osiągnięte przez zarządzających – wszystkie cztery OFE znajdują się w pierwszej piątce październikowego zestawienia pod względem osiągniętych stóp zwrotu. Co ciekawe, aż 10 OFE wykazało w mienionym miesiącu dynamikę wzrostu aktywów poniżej średniej całego rynku.

W ciągu minionych 12 miesięcy swój udział w rynku w największym stopniu (aż o ćwierć punktu procentowego) powiększyły AXA OFE i ING NNP OFE.