W styczniu aktywa otwartych funduszy emerytalnych wzrosły o +1,8% tj. o +3,2 mld PLN przekraczając poziom 181,9 mld PLN. Jest to już jedenasty z rzędu miesiąc wzrostu aktywów. Tym samym według danych miesięcznych po raz kolejny aktywa OFE znalazły się na rekordowym poziomie. Biorąc pod uwagę dane dzienne, najwyższy poziom wyniósł 182,5 mld PLN i miał miejsce 20 stycznia bieżącego roku. Tym razem dynamika wzrostu aktywów w przypadku poszczególnych OFE mieściła się w przedziale od 1,5% do 2,1%.
Styczniowy wzrost wartosci aktywów to efekt dwóch czynników. Pierwszym był przelew środków z ZUS, który wyniósł +1,7 mld złotych. Dla porównania w analogicznym miesiącu 2009 roku wartość przelewu w ujęciu wartościowym, była mniejsza tylko o -70 mln PLN.
Drugim, niemniej istotnym czynnikiem wzrostu srodków zgromadzonych na naszych kontach emerytalnych był wynik zarządzania, który wyniósł +1,6 mld PLN. Chociaż po pierwszych tygodniach 2010 roku mogło się wydawać, że przyrost aktywów OFE będzie przede wszystkim zasługą koniunktury na rynku akcji, to jednak w połowie miesiąca pojawiły się spadki. W rezultacie indeks WIG zakończył miesiąc na symbolicznym plusie, zyskując jedynie +0,18%. Najlepiej poradził sobie segment spółek o najmniejszej kapitalizacji, indeks sWIG80 zyskał +3,81%. Biorąc po uwagę wysoki udział polskich papierów skarbowych (ponad 61%), jakie OFE wykazały w swoich portfelach na koniec grudnia, dużo ważniejszy wpływ na wynik zarządzania miała koniunktura na rynku długu. Wskaznik IROS, który mierzy koniunkturę w segmencie obligacji skarbowych w styczniu zyskał aż +1,36%, co jest najlepszym
wynikiem od lipca 2009 roku.
Najwyższy wzrost aktywów tj. o +2,1% zarejestrowalismy w przypadku najmniejszego funduszu, czyli OFE Polsat. Najwolniej rosły środki zarządzane przez Allianz Polska OFE oraz AEGON OFE. Oba fundusze wypracowały również jedną z najniższych stóp zwrotu, odpowiednio na poziomie +0,65% i +0,62%. W tym czasie średni wynik dla OFE wyniósł + 0,81%. Warto zwrócić uwagę, że OFE PZU „Złota Jesien”, trzeci pod względem wielkosci aktywów fundusz na polskim rynku, pokonał okrągłą granicę 25 mld PLN. Natomiast w przypadku ósmego gracza na rynku, jakim jest Nordea OFE, również mieliśmy do czynienia z przekroczeniem symbolicznej bariery. Aktywa Nordea OFE przekroczyły poziom 7 mld PLN.
Źródło: Analizy Online