Aktywa funduszy inwestycyjnych

Tak jak cały rok, tak i jego ostatni miesiąc był dobrym okresem dla funduszy inwestycyjnych. Po niespotykanym spadku aktywów, który w 2008 roku wyniósł -60 mld złotych, w 2009 roku aktywa krajowych funduszy inwestycyjnych powróciły na ścieżkę dynamicznego wzrostu.

Przyczynił się do tego przede wszystkim powrót koniunktury na rynku akcji. W ciągu ostatnich 12 miesięcy indeks WIG zyskał +47%. Coraz lepszy klimat do inwestowania i utrzymujące się silne wzrosty indeksów sprawiły, że aktywa funduszy inwestycyjnych w Polsce rosły przez 10 ostatnich miesięcy.

W końcowym rozrachunku aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły o +19,1 mld złotych i osiągnęły poziom 93 mld złotych (+25,9%). W ujęciu walutowym aktywa na koniec grudnia wyniosły 22,6 mld euro, czyli były o + 5,0 mld euro większe niż przed rokiem. Dzięki wysokiej rocznej dynamice aktywów zgromadzone w krajowych funduszach inwestycyjnych środki powróciły do poziomu sprzed upadku Lehman Brothers.

Spora w tym zasługa dodatniego bilansu wpłat i wypłat, która według naszych szacunków w 2009 roku wyniosła +3,0 mld złotych. Warto również zauważyć, że przez cały 2009 rok najwięcej nowych środków pozyskiwały instytucje średniej wielkości, również te które nie maja wsparcia ze strony banków.

Oprócz wysokiej dynamiki i silnego wzrostu aktywów, 2009 rok przyniósł kilka bardzo istotnych zmian w ich strukturze. Przede wszystkim swój wieloletni prym straciły fundusze mieszane, których udział na koniec roku wyniósł 27,2%. Najistotniejsza kategoria funduszy są obecnie produkty akcyjne, których udział w całości aktywów wzrósł o +5,4 pkt proc. do poziomu 29,1%. Ma to ścisły związek z ich przyrostem, który przekroczył +54%.

W 2009 roku dość istotnie zwiększył się poziom aktywów w funduszach dłużnych. Jednak tak jak już wielokrotnie zwracaliśmy uwagę jest to częściowo wynik technicznego przeksięgowania środków z początku roku.

Warto zauważyć, że na koniec roku udział aktywów w segmencie funduszy obligacji był identyczny jak w przypadku funduszy stabilnego wzrostu (13,5%). W porównaniu z poprzednimi latami fundusze stabilnego wzrostu stały się mniej popularne, o czym świadczy chociażby ujemny bilans ubiegłorocznych przepływów. Ostatni miesiąc roku przyniósł wysoki przyrost aktywów, który wyniósł prawie +2,7 mld złotych. Dzięki temu dynamika zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych środków wyniosła +3,0%. Jest to o wiele lepszy wynik niż wynikałoby to z koniunktury na rynkach akcji czy te’ na rynku obligacji.

Chociaż inwestorzy rzeczywiście mieli duży apetyt na często występujący w grudniu tzw. rajd świętego Mikołaja, to jednak indeks szerokiego rynku akcji WIG zyskał jedynie +1,0%. Nieznacznie lepiej poradziły sobie spółki o największej kapitalizacji dzięki czemu indeks WIG20 wzrósł o +1,5%. Zdecydowanie najlepiej poradził sobie segment spółek o średniej kapitalizacji. Indeks mWIG40 zyskał w grudniu +2,7%, natomiast indeks giełdowych maluchów wzrósł o +0,7%.

Oprócz rynku akcji, gorzej ni’ w listopadzie wyglądała równie’ koniunktura na rynku długu. Indeks obligacji skarbowych wzrósł o +0,21%, co spowodowało, ‚e w minionym roku na tym rynku można było zyskać jedynie +4,1%.

W tej sytuacji grudniowy wzrost aktywów musiał być rezultatem wysokiego salda wpłat i umorzeń. Według naszych szacunków wynik z zarządzania wyniósł w grudniu +1,4 mld złotych, a saldo wpłat i umorzeń wyniosło około +1,3 mld złotych. Na tak dobry wynik złożył się przede wszystkim bardzo wysoki bilans wpłat i wypłat w
funduszach o charakterze niepublicznym. Według szacunkowych danych wyniósł on około +700-800 mln złotych.

Źródło: Analizy Online