Z uwagi na umacniającego się złotego, nieco lepiej wygląda statystyka oparta na euro. W tym ujęciu wartość aktywów zgromadzonych w TFI spadła o -0,3% do poziomu 30,6 mld EUR.
Kwietniowy spadek był w znacznej części konsekwencją przewagi umorzeń nad wpłatami nowych środków. Według wstępnych szacunków tym razem saldo wyniosło nieco ponad 1,9 mld PLN i było o około 50 mln wyższe niż w marcu. Oznacza to, że od października 2007, gdy saldo przeszło na stronę ujemną, inwestorzy wycofali z funduszy o ponad 18 mld PLN więcej, niż wyniosła wartość nowych wpłat.
Gdy spojrzymy na dynamikę środków zgromadzonych w funduszach poszczególnych segmentów to okaże się, że w kwietniu przed spadkiem obroniły się jedynie produkty lokujące pozyskane środki na rynku nieruchomości. Ich aktywa nie tylko nie spadły, ale dzięki dwóm funduszom odnotowały nawet nieznaczny wzrost.
W pozostałych przypadkach kwietniowy poziom aktywów był niższy niż na koniec pierwszego kwartału 2008 roku. Zaskakującym może być fakt, że tracącymi najwięcej wcale nie okazały się być fundusze powiązane w jakikolwiek sposób z rynkami akcji.
Tym razem najgłębsze, bo przekraczające -13%, spadki możemy obserwować w przypadku funduszy sekurytyzacyjnych. Spadek zarządzanych środków dotknął 8 spośród 15 funduszy tej grupy, a zaledwie jeden wykazał symboliczny wzrost.
Drugą pozycję pod względem dynamiki spadków zajęły fundusze pieniężne i gotówkowe, których aktywa zmniejszyły się o 650 mln PLN, co stanowiło 5,8% majątku zgromadzonego w nich na koniec marca. Również w tym przypadku spadki objęły przeważającą większość spośród 26 produktów. Zaskakujące może być jednak to, że do tej pory odpływ środków z grupy o najniższym profilu ryzyka z reguły miał dwa oblicza – wynikał z wycofywania przez inwestorów instytucjonalnych środków z produktów płynnościowych lub dotyczył szerszej grupy produktów i był związany z przeniesieniem środków do funduszy o wyższym profilu ryzyka. Tym razem jednak, spadek aktywów w tej grupie nie został zrekompensowany wzrostami gdzie indziej co oznacza, że środki te zostały wycofane poza TFI, być może do innych produktów oferowanych przez sieci sprzedaży (depozyty bankowe, produkty strukturyzowane).
Trzecią grupą pod względem siły spadku aktywów okazały się być fundusze z ochroną kapitału, których środki zmniejszyły się o -3,2%. W tym przypadku wynika to z okresowych umorzeń, jakich w swoich produktach dokonuje na wniosek klientów jedno z TFI.
W dalszej kolejności znajdziemy fundusze stabilnego wzrostu (-2,5%), mieszane (-1,7%) oraz produkty inwestujące na rynku papierów dłużnych (-1,6%). Aktywa funduszy o najwyższym profilu ryzyka, czyli produktów akcyjnych, spadły w kwietniu „jedynie” o 1%. Gdy spojrzymy w głąb tego segmentu to okaże się, że ujemną dynamikę zanotowały grupy skupiające produkty inwestujące na polskim rynku, natomiast w wśród grup akcji zagranicznych spadek dotknął jedynie fundusze małych i średnich spółek z naszego regionu (tzw. Nowa Europa). W przypadku pozostałych sześciu grup odnotowaliśmy wzrost zarządzanego majątku, który sięgał od +1,8% do 4,5%. Łącznie środki zgromadzone w funduszach akcji zagranicznych powiększyły się w ciągu miesiąca o +2% i na koniec kwietnia przekroczyły wartość 6,2 mld PLN.
Spośród 27 TFI udostępniających dane o aktywach zgromadzonych w ich funduszach, jedynie 8 uchroniło się przed zmniejszeniem wartości środków w zarządzaniu w kwietniu. Z tego w przypadku dwóch firm zarządzających wyłącznie funduszami zamkniętymi, aktywa pozostały na niezmienionym poziomie. W kwietniowych danych po raz pierwszy pojawiły się dwa nowe TFI, w tym AKJ TFI – nowy członek Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.