Aktywa funduszy inwestycyjnych – lipiec 2007

To nieco słabsze wyniki od tych, jakie mogliśmy obserwować w poszczególnych miesiącach w pierwszej połowie roku. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest lipcowa korekta na rynku akcji. Wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że prognoza przyszłego poziomu aktywów w coraz większym stopniu zależy nie tylko od skali nowych wpłat, ale i od tego, co będzie się działo na światowych rynkach akcji. Dzieje się tak dlatego, że coraz większą część aktywów naszych funduszy stanowią środki ulokowane w produktach inwestujących bezpośrednio lub pośrednio w akcje krajowe i zagranicznych emitentów. Lipcowe dane, podobnie jak dane lutowe, wyraźnie tą tezę potwierdzają. Wprawdzie tym razem ujemny wynik zarządzania został zrekompensowany dodatnim napływem środków, jednak część salda wpłat i umorzeń jest rezultatem zdarzeń mających miejsce jeszcze w czerwcu (emisja certyfikatów dwóch nowych funduszy zamkniętych z ochroną kapitału, która przyniosła około 0,7 mld PLN nowych aktywów) i w pierwszych dniach lipca (wznowienie przyjmowania wpłat do jednego z funduszy małych i średnich spółek zwiększyło jego aktywa o ponad 1,5 mld PLN).

Lipiec przyniósł wzrost wartość środków zgromadzonych w funduszach sześciu grup.

Najwyższą dynamiką, na poziomie +18,3% mogą się pochwalić fundusze akcji zagranicznych (grupa AKZ). Fakt ów wynika ze wzrostu zainteresowania produktami inwestującymi zgromadzone środki w spółki z Europy Środkowo-Wschodniej (tzw. Nowa Europa). Ich aktywa wzrosły w ciągu miesiąca o +750 mln PLN osiągając poziom 2,9 mld PLN.

Kolejną pod względem dynamiki grupą są pozostałe fundusze (XXX), głównie za sprawą wspomnianego już pojawienia się dwóch nowych funduszy z ochroną kapitału.

Mimo przeceny jaką w lipcu mogliśmy obserwować na warszawskiej giełdzie (WIG stracił w ciągu miesiąca -3,6%) lipiec przyniósł wzrost aktywów największej z grup na polskim rynku – funduszy polskich akcji (grupa AKP).

Oczywiście, wobec spadających wycen spółek, wzrost środków zarządzanych przez fundusze krajowych akcji był konsekwencją dalszego napływu środków do tej kategorii produktów.

Kolejna grupa funduszy, których aktywa na koniec lipca były wyższe niż środki zgromadzone w nich na koniec pierwszego półrocza, to najbardziej bezpieczna grupa produktów, czyli fundusze pieniężne i gotówkowe (RPP). Wobec groźby dalszego wzrostu stóp procentowych, to właśnie fundusze pieniężne i gotówkowe przejęły od funduszy dłużnych rolę schronienia w czasie giełdowych spadków, dla środków lokowanych przez najbardziej aktywnych inwestorów.

O +3,8% wzrosły w lipcu środki zarządzane przez fundusze mieszane zagraniczne (MIZ). I tym razem, podobnie jak w przypadku funduszy akcji zagranicznych, było to możliwe głównie dzięki produktom inwestującym w krajach tzw. Nowej Europy.

Ostatnią grupą która zdołała zwiększyć w lipcu wartość aktywów są fundusze stabilnego wzrostu (SWP). W tym przypadku wzrost zarządzanych środków dotyczy 21 spośród 39 produktów w grupie, z czego w sześciu przypadkach to konsekwencja zarówno pozytywnego napływu jak i dobrych wyników uzyskanych przez zarządzających. Pozostałe 15 funduszy zdołało powiększyć wartość zarządzanych przez siebie aktywów wyłącznie dzięki przewadze nowych wpłat nad umorzeniami.

W przypadku pozostałych siedmiu grup lipiec przyniósł spadek wartości zarządzanych aktywów. Nie dziwi obecność w tym gronie wicelidera na polskim rynku, czyli funduszy mieszanych (grupa MIP), zarządzających środkami na poziomie 37 mld PLN. W przypadku tej grupy spadek jest wynikiem relatywnie wysokiego zaangażowania na rynku akcji. Nie dziwi również spadek aktywów czterech grup funduszy dłużnych, zarówno inwestujących w papiery dłużne denominowane w złotówkach jak i w walutach obcych, których majątek topnieje konsekwentnie od wielu miesięcy.

POBIERZ PLIK PDF