Aktywa funduszy inwestycyjnych – lipiec 2014

Lipiec był już drugim w bieżącym roku miesiącem, w którym aktywa funduszy uległy zmniejszeniu. Środki w nich zgromadzone wyniosły 199,0 mld złotych i były o -3,7 mld złotych (-1,8%) niższe niż na koniec pierwszego półrocza.

Tym samym aktywa krajowych TFI znalazły się poniżej symbolicznej granicy 200 mld złotych, którą została przekroczona w czerwcu. Nie po raz pierwszy, kluczowy wpływ na poziom zgromadzonych środków wywarł segment funduszy aktywów niepublicznych. Aktywa w nich zgromadzone, głównie za sprawą wypłat z jednego z funduszy, spadły aż o -3,5 mld zł. Nigdy wcześniej w przypadku tego segmentu rozwiązań nie mieliśmy tak wysokiej skali odkupień na przestrzeni jednego miesiąca. Z tego też względu, pomimo pozytywnego bilansu sprzedaży, jakie zarejestrowały fundusze detaliczne (skierowane do szerokiego grona odbiorców), do których trafiło blisko + 0,9 mld złotych nowych środków, saldo wpłat i wypłat dla całego rynku było ujemne. Drugim czynnikiem, który wywarł negatywny wpływ na lipcowy poziom aktywów był wynik zarządzania, który wyniósł około -1,0 mld złotych. W głównej mierze jest to efekt słabej koniunktury na krajowym rynku akcji.

W lipcu mieliśmy do czynienia z wyraźnym podziałem na fundusze bezpieczne (dłużne oraz pieniężne gotówkowe) oraz te bardziej ryzykowne, (których portfele mają przynajmniej niewielki udział akcji). Te pierwsze zanotowały wzrost aktywów, dzięki czemu ich udział w strukturze rynku uległ zwiększeniu. Te drugie odnotowały spadek wartości zgromadzonych środków, a jego dynamika wahała się w granicach od -1,3% do -4,2%. Na wzrost popularności funduszy bezpiecznych wpływ miała bardzo dobra koniunktura na rynkach obligacji. Przykładowo w Polsce druga połowa miesiąca stała pod znakiem silnych zwyżek, a pod koniec lipca rentowności polskich obligacji 10-letnich spadły do poziomu 3,16% (ceny wzrosły). W tym samym czasie na rynku akcji gościły silne spadki, ich skala w zależności od indeksu mieściła się w przedziale od -3,7% (indeks WIG) do -8,0% (indeks MIS80).

Rozchwiana koniunktura najbardziej sprzyjała segmentowi funduszy dłużnych, które odnotowały najwyższą w bieżącym roku dynamikę wzrostu aktywów. Środki w nich zgromadzone powiększyły się aż o +1,2 mld złotych osiągając wartość 38,7 mld złotych. Oprócz pozytywnego wyniku zarządzania, decydującym czynnikiem okazał się napływ nowych środków. W rezultacie wzrost aktywów odnotowały wszystkie główne grupy w ramach tego segmentu. Aktywa rosły zarówno wśród rozwiązań o uniwersalnej strategii, czy też funduszy skarbowych, ale także w grupie obligacji przedsiębiorstw i w funduszach obligacji zagranicznych. Obok funduszy dłużnych znaczący wzrost aktywów odnotowały fundusze pieniężne i gotówkowe. W ich przypadku wzrost aktywów wyniósł ponad +0,6 mld złotych. Dzięki temu ich poziom osiągnął 24,4 mld złotych.

Największy spadek zgromadzonych środków, poza funduszami aktywów niepublicznych, odnotowały fundusze akcyjne. W ich przypadku zadecydował zarówno ujemny wynik zarządzania jak i negatywny bilans sprzedaży. Warto zwrócić uwagę, że wchodzące w ich skład fundusze akcji zagranicznych odnotowały niewielki wzrost. Mogło mieć to związek z nierówną koniunkturą na rynkach akcji, gdyż aktywa funduszy akcji zagranicznych są w mniejszym stopniu uzależnione od warszawskiej giełdy, na której w obliczu negatywnych informacji wzrost indeksów był praktycznie niemożliwy. W lipcu ważyły się losy OFE – ostatecznie chęć pozostania zadeklarowało ponad 2,2 mln osób. Z czynników zewnętrznych decydujący wpływ miały obustronne sankcje gospodarcze na linii Unia Europejska i USA – Rosja, które przesądziły o przecenie na warszawskim parkiecie. Pod presją słabych wyników znalazły się również aktywa funduszy mieszanych oraz absolutnej stopy zwrotu. W pierwszym przypadku ich poziom zmniejszył się – 0,4 mld złotych do 30,3 mld złotych. W drugim o -0,3 mld złotych do 8,8 mld złotych.

W lipcu spadek aktywów odnotowało 6 na 10 głównych grup funduszy. Oprócz funduszy aktywów niepublicznych, akcyjnych, mieszanych oraz absolutnej stopy zwrotu, środki spadły również w przypadku funduszy ochrony kapitału oraz nieruchomości. Miniony miesiąc był udany dla wspomnianych już funduszy dłużnych oraz gotówkowych i pieniężnych a także dla rozwiązań sekurytyzacyjnych (+ 1,5%) oraz rynku surowców (+0,6%).

Analizy Online