Przyczyn majowych spadków powinniśmy upatrywać w dwóch czynnikach. Z jednej strony, na wartość zarządzanego przez TFI majątku miała wpływ nienajlepsza koniunktura na rynku kapitałowym. W kraju zanotowaliśmy spadki na rynku obligacji oraz niewielkie straty na szerokim rynku akcji. Z kolei zdecydowanie lepsza koniunktura na światowych rynkach akcji została w części zniwelowana umacniającym się złotym. W efekcie majowy wynik z zarządzania szacujemy na -200 mln PLN.
Drugi czynnik to utrzymująca się niechęć do nowych inwestycji w jednostki funduszy. Zgodnie z opiniami przedstawicieli TFI, wprawdzie wartość umorzeń dokonywanych przez inwestorów nie odbiega od średniej z dłuższego horyzontu czasu, mniej jest jednak chętnych do inwestowania nowych środków. Fundusze inwestycyjne przegrywają konkurencję głównie z lokatami bankowymi i produktami strukturyzowanymi. Majowy wynik tego pojedynku to, według wstępnych szacunków, -920 mln przewagi po stronie umorzeń.
W układzie rocznym, przed spadkiem wartości aktywów, zdołały się utrzymać jedynie 4 segmenty rynku: fundusze nieruchomości (+34%), pieniężne i gotówkowe (+29%) oraz fundusze akcji zagranicznych (+36%) i mieszane zagraniczne (+21%). W pozostałych przypadkach notujemy spadki sięgające od -2 do -43%. Dzięki zainteresowaniu regionalną dywersyfikacją, na przestrzeni minionych 12 miesięcy wzrósł rynkowy udział funduszy specjalizujących się w inwestycjach na zagranicznych rynkach. Wartość środków zainwestowanych za pośrednictwem TFI na świecie wzrosła w stosunku do maja ubiegłego roku o +11% do poziomu 18,8 mld PLN.
Analogiczne tendencje mogliśmy obserwować również w skali maja, kiedy to wzrost wartości zarządzanych środków dotyczył jedynie funduszy mieszanych zagranicznych (+11%) oraz funduszy akcji zagranicznych (+3%). W pozostałych przypadkach wartość aktywów pozostała co najwyżej na niezmienionym poziomie.
Mimo dość istotnych rozbieżności w zachowaniu się poszczególnych segmentów rynku, zmianom nie ulega jego struktura. W dalszym ciągu dominującą rolę odgrywają fundusze mieszane, którym powierzyliśmy 30% inwestowanych środków oraz fundusze akcyjne, których udział w rynku spadł w ciągu roku o 1 pkt proc do poziomu 27,9%. Trzecią siłą są fundusze stabilnego wzrostu, zarządzające aktywami na poziomie 19 mld PLN. Aktywa zgromadzone w funduszach należących do wszystkich trzech wymienionych grupy łącznie stanowią 76,5% polskiego rynku.
W maju poziom swoich aktywów po raz pierwszy pokazało 11 nowych funduszy. Spośród nich aż 10 to fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ), z czego 4 to fundusze aktywów niepublicznych, 3 to produkty dedykowane wybranym inwestorom a dwa to fundusze z ochroną kapitału. Łączne aktywa zgromadzone w nowych funduszach na koniec maja przekroczyły poziom 200 mln PLN, co oczywiście pozytywnie wpłynęło na statystyki minionego miesiąca.