Aktywa funduszy kapitałowych – czerwiec 2010

W pierwszym półroczu 2010 roku wartość aktywów zarządzanych w ramach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych wzrosła o +1,3 mld i na koniec czerwca wyniosła 32,3 mld PLN. W ujęciu procentowym oznacza to dynamikę na poziomie +4,2%, czyli nieco mniejszą niż w poprzednich półroczach.

Środki zgromadzone w UFK zyskują systematycznie na wartości od przełomu 2008/2009 roku i do rekordowego stanu z połowy 2007 roku brakuje już tylko 3,3 mld PLN.
 
Sierpniowy wzrost wartości aktywów ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w największej mierze był pochodną dodatniego salda wpłat i umorzeń. W ciągu pierwszego półrocza do funduszy kapitałowych napłynęło łącznie +1,4 mld PLN aktywów netto. Dla porównania średnia z ostatnich dwóch lat wynosiła 0,5 mld PLN. Istotne znaczenie miały również wyniki z zarządzania. Pomimo raczej niekorzystniej koniunktury na rynku akcji (indeks WIG spadł bowiem o
-1,5%), większości zarządzających udało się wypracować dodatnie stopy zwrotu. Wpływ na to miała m.in. pomyślna sytuacja na rynku obligacji skarbowych, gdzie indeks IROS wzrósł o +3,9%.

Dane dotyczące aktywów zgromadzonych w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych poszczególnych firm pokazują, że nawet podczas niepewności panującej na giełdach, aktywa zgromadzone w UFK mogą całkiem sporo zyskać na wartości. Spośród 23 monitorowanych przez nas w tym segmencie rynku firm, wzrost wartości aktywów w minionym półroczu odnotowało 19 ubezpieczycieli. Co więcej przyrost środków zgromadzonych w UFK dotyczył wszystkich firm zarządzających kapitałem większym niż 350 mln PLN.

 

W porównaniu z grudniem 2009 r., w ramach pierwszej dziesiątki największych pod względem zgromadzonych aktywów ubezpieczycieli, udział rynkowy tych firm w większości przypadków nie uległ znaczącym zmianom. Wyraźnie wyższe od konkurencji tempo wzrostu wartości aktywów zanotowały jedynie AXA Życie TU (+25,6%) oraz TUnŻ Warta (+29,4%), co jednak nie zmieniło ich miejsca w naszym zestawieniu. W przypadku spółki życiowej z grupy AXA wpływ na to miał znaczący rozwój sieci sprzedaży w ostatnim okresie realizowany w ramach planu Ambicja2012. Warta TUnŻ swój dobry wynik zawdzięcza natomiast wzrostowi sprzedaży produktów inwestycyjnych, które są dużo bardziej rentowne niż klasyczne ubezpieczenia ochronne.

Niekwestionowanym liderem rynku, z udziałem na poziomie 33,5%, pozostaje Aviva TUnŻ. W porównaniu z wcześniejszym półroczem aktywa tej firmy wzrosły o +0,7% do poziomu 10,8 mld PLN. Pomimo stosunkowo wolnego tempa wzrostu na tle rynku, skutkującego spadkiem udziału w rynku o -1,5 pkt proc., nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie doszło do jakichkolwiek istotnych zmian w czołówce. Na kolejnych miejscach, tak jak przed 6 miesiącami, znajdują się AEGON TUnŻ (14,1%) oraz ING TUnŻ (10,4%).

W porównaniu do drugiego półrocza 2009 roku, w naszym zestawieniu zaszło kilka zmian dotyczących mniejszych towarzystw pod względem wielkości zgromadzonych aktywów. Najważniejszą z nich jest skok o dwa miejsca firmy Europa TUnŻ. W ciągu ostatniego półrocza spółka zanotowała imponujący wzrost wartości aktywów aż o +79% do poziomu 388 mln PLN. Poza tym o jedno oczko awansowały również Benefia TUnŻ oraz BZ WBK-Aviva TUnŻ.

W ramach grup funduszy największym segmentem rynku pozostają fundusze akcyjne (29,3%).  Blisko ¼ aktywów ulokowana jest w funduszach o mieszanej strategii inwestycyjnej. Trzecim pod względem wielkości segmentem pozostają fundusze ochrony kapitału, choć ich udział spadł o -0,8 pkt proc. Jednak największą dynamikę zmian spośród 8 wyodrębnionych grup odnotowały fundusze bezpieczne. Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach gotówkowych wzrosła o 1/5, natomiast dłużnych o +17%.

Źródło: Analizy Online