Aktywa funduszy kapitałowych – grudzień 2007

Spadek majątku zgromadzonego w ramach UFK w ostatnim kwartale wynikał głównie ze złej koniunktury na rynkach akcji. Skutków przeceny na światowych giełdach nie zdołało zrekompensować saldo wpłat i umorzeń, które według szacunków w ostatnich 3 miesiącach było o połowę niższe niż średnia w ciągu trzech pierwszych kwartałów.

Według szacunków Analiz Online, inwestycje pośrednio lub bezpośrednio związane z warszawską giełdą stanowiły na koniec roku około 45% łącznej wartości środków zgromadzonych w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych. Tymczasem ostatnie trzy miesiące 2007 roku, podobnie zresztą jak 3 kwartał minionego roku, przyniosły spadki cen spółek notowanych na WGPW. Główny indeks giełdowy WIG stracił w 4 kwartale -7,8%, co pociągnęło za sobą w dół wyceny jednostek funduszy oraz wartość zgromadzonego w nich majątku.

Dane dotyczące aktywów zgromadzonych w funduszach kapitałowych poszczególnych firm pokazują, że nawet w trudnych giełdowych czasach aktywa zgromadzone w UFK mogą rosnąc. Spośród 23 monitorowanych w tym segmencie rynku firm, wzrost aktywów w ostatnim kwartale wykazało 12 ubezpieczycieli. Co więcej czterech z nich to firmy z pierwszej 10, zarządzające w ramach UFK kapitałem nie mniejszym niż 950 mln PLN.

Liderem rynku z udziałem na poziomie 33,5% nadal pozostaje CU TUnŻ. I pomimo tego, iż firma rośnie w tym segmencie wolniej niż rynek (w 4 kwartale spadek aktywów o -5%), a jej bezpośrednim konkurentem jest szybko rozwijający się AEGON (+1% w ostatnich trzech miesiącach), nie należy się spodziewać rychłej zmiany na pozycji lidera. Głównie z uwagi na to, że mimo dynamicznego wzrostu aktywa ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych pretendenta są w dalszym ciągu prawie dwa razy niższe niż środki zgromadzone w funduszach CU TUnŻ.

Na dalszych pozycjach mamy kilka ciekawych zmian, wpisujących się w obserwowane wcześniej tendencje. Swoją pozycję w pierwszej dziesiątce umocniła Nordea Życie, w przypadku której kluczem do sukcesu na rynku produktów inwestycyjno-ubezpieczeniowych jest współpraca z Nordea Bank.

Powoli, acz konsekwentnie, poprawia soją pozycję AXA – jeszcze rok temu firma z aktywami UFK na poziomie 133 mln PLN zajmowała 14 pozycję, blisko 340 mln PLN zgromadzone w UFK na koniec grudnia dało jej miejsce 12. Jednocześnie AXA to jedyna firma o aktywach powyżej 100 mln PLN, której dynamika w 4 kwartale przekroczyła +20%. Aby trafić do pierwszej dziesiątki AXA musi podwoić aktywa co wydaje się być zadaniem dość trudnym, ale nie nierealnym w kontekście skutecznie realizowanego programu Ambicja 2012.

Graczem, który w minionym roku wyraźnie „ożył” jest giełdowy rodzynek – Europa TUnŻ. Firma zwiększyła w ciągu 12 miesięcy aktywa pozyskane do prowadzonych przez siebie ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych z 1 do 79 mln PLN, przeskakując tym samym z 22 na 15 pozycję. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest bancassurance, a aktywność na rynku produktów strukturyzowanych pozwala prognozować dalszy dynamiczny wzrost.

PLIK PDF