Aktywa funduszy kapitałowych – wrzesień 2007

To o +31,5% więcej niż w grudniu roku ubiegłego i zaledwie o +2,1% więcej niż w czerwcu 2007. Wpływ na tak niską dynamikę 3 kwartału ma to, co wcześniej podnosiło wartość aktywów UFK, czyli koniunktura giełdowa.

Według naszych szacunków, na koniec czerwca 2007 roku, około 45% środków zgromadzonych w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych bezpośrednio lub pośrednio (dzięki funduszom inwestycyjnym) lokowane było w akcjach spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Tymczasem 3 kwartał tego roku był pierwszym od maja 2005 trzymiesięcznym okresem, w którym główny indeks giełdowy zniżkował o -8,6%. To oczywiście przełożyło się na wyniki UFK: średnia stopa zwrotu funduszy akcji polskich (AKP) wyniosła -6,8%, a fundusze mieszane (grupa MIP) straciły średnio -4,0%. Szacujemy, że spadki mogły uszczuplić aktywa UFK o około 1,4 mld PLN wobec czego nawet ten symboliczny wzrost można uznać za sukces. Bo to oznacza, że nowa składka pozyskana do produktów z funduszem z niewielką nawiązką zniwelowała tą stratę.

Dane dotyczące aktywów zgromadzonych w funduszach kapitałowych poszczególnych firm pokazują, że nawet na tym trudnym rynku można sobie nieźle radzić. Najbardziej widoczna zmiana wśród 10 największych graczy, to kolejna poprawa pozycji przez Nordea Życie. Współpraca z bankiem i otwarcie na innych, zewnętrznych dystrybutorów sprawiają, że aktywa UFK firmy wzrosły w trzecim kwartale o ponad 9%, dzięki czemu wyprzedziła ona pod tym względem Generali Życie. A warto przypomnieć, że 3 miesiące wcześniej Nordea przeskoczyła pod tym względem Wartę TUnŻ. Na kolejny krok przyjdzie pewnie trochę poczekać, bo w rankingu pod względem aktywów przed Nordeą znajdują się inni równie szybko rozwijający się Skandynawowie – Skandia Życie.

W drugiej dziesiątce warto zwrócić uwagę na szybki wzrost AXA Życie, która w tym roku potroiła przypis składki do produktów z funduszem i między innymi dzięki temu po 3 kwartałach awansowała o jedno oczko w zestawieniu, wyprzedzając życiową Ergo Hestię.

Rzeczywistego wymiaru zaczęły również nabierać zapowiedzi przedstawicieli TUnŻ Europa o rozwoju tego segmentu biznesu. Według naszych szacunków, wrocławska firma głównie dzięki współpracy w ramach bancassurance zdołała zwiększyć aktywa zarządzanych przez siebie UFK do kilkudziesięciu milionów PLN, co może jej dawać 15-16 pozycję na polskim rynku.

Jego liderem z udziałem na poziomie 34,6% nadal pozostaje CU TUnŻ. I pomimo tego, iż firma rośnie w tym segmencie wolniej niż rynek a jej bezpośrednim konkurentem jest szybko rozwijający się AEGON, nie należy się spodziewać rychłej zmiany na pozycji lidera. Głównie z uwagi na to, że mimo dynamicznego wzrostu aktywa ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych pretendenta są w dalszym ciągu dwa razy niższe niż środki zgromadzone w funduszach CU TUnŻ.

PLIK PDF