Aktywa zagranicznych funduszy inwestycyjnych – wrzesień 2009

We wrześniu na światowych rynkach akcji obserwowaliśmy wyraźne wzrosty. Najmocniej spośród rynków wschodzących zyskiwały rynki zaliczane do BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny). Między innymi z tego powodu indeks globalnych rynków wschodzących MSCI Emerging Markets wzrósł o +8,88% w ujęciu dolarowym, co miało dodatnie przełożenie na poziom aktywów zgromadzonych przez firmy zagraniczne działające na naszym rynku.

We wrześniu aktywa 11 monitorowanych przez nas instytucji wzrosły o +7,16%, co oznacza przyrost o +160 mln złotych. To sprawiło, że na koniec miesiąca aktywa instytucji zagranicznych wyniosły 2,43 mld złotych, co w ujęciu dolarowym odpowiadało kwocie 843 mln dolarów. Sytuacja na rynku walutowym miała raczej niewielki wpływ na poziom zgromadzonych środków, co potwierdza niewielka skala umocnienia dolara, który w stosunku do naszej waluty zyskał tylko +0,6%.

Mimo, że aktywa zgromadzone w segmencie instytucji zagranicznych już od 8 miesięcy odnotowują wzrost, to jednak w dalszym ciągu saldo przepływów kapitału nie wygląda imponująco. Od początku roku saldo sprzedaży jest wciąż ujemne, a widoczna od czerwca, ale niewyraźna tendencja napływów ulega stopniowemu wygaszeniu. Według naszych szacunków, saldo wpłat i wypłat wyniosło we wrześniu jedynie +5 mln złotych, co pokazuje, że pomimo utrzymującej się na rynkach akcji koniunktury, segment funduszy zagranicznych ma rzeczywisty problem z przyciąganiem nowego kapitału. Również struktura napływów budzi spore wątpliwości. W większości firm napływy środków mają bowiem charakter skokowy. Na przestrzeni ostatnich miesięcy tylko jedna instytucja konsekwentnie pozyskuje środki. W jej przypadku można jednak podejrzewać, że duża cześć napływów jest rezultatem zwiększonej aktywności po stronie banku wchodzącego w skład tej samej grupy kapitałowej. W przypadku pozostałych firm siła i kierunek przepływów zmienia się niemal z każdym miesiącem. W tej sytuacji trudno oczekiwać, że obecna niejednorodność przepływów może się wkrótce zmienić w trwały, a co więcej pozytywny trend.
 

Zaprezentowane w raporcie aktywa napłynęły do instytucji zagranicznych poprzez dystrybucję tytułów uczestnictwa na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego jak i w wyniku sprzedaży poprzez Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Zgromadzone dane zostały zagregowane dla ponad 300 funduszy.

Michał Duniec, analityk,
Analizy Online
Źródło: Analizy Online