Aktywa zagranicznych funduszy inwestycyjnych wzrosły 10 miesiąc z rzędu

Czerwiec był 10 z rzędu miesiącem, w którym aktywa monitorowanej przez nas grupy instytucji zagranicznych odnotowały wzrost w ujęciu złotowym.

Tym razem aktywa wzrosły o +1,3% osiągając wartość 3,13 mld złotych. Do rekordu ustanowionego w grudniu 2007 roku brakuje wiec jeszcze kilkanaście milionów. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że wysoki stan aktywów w przeliczeniu na złote jest efektem osłabienia złotówki, kontynuacja trendu wzrostowego będzie zależna od sytuacji na rynku walutowym. Doskonale obrazuje to poziom aktywów w dolarach, który obniżył się po raz drugi z rzędu osiągając wartość 922 mln dolarów.  

 

Czerwiec nie był złym miesiącem pod względem sprzedaży. Instytucje zagraniczne zdołały pozyskać +15 mln złotych nowego kapitału. Chociaż wartość ta wydaje się symboliczna, to jednak uwzględnia również wycofanie całości środków z funduszy Legg Mason. Firma ta zakończyła dystrybucję swoich funduszy zagranicznych w Polsce ze względu na rozwiązanie umowy dystrybucyjnej z Citi Bankiem, który był jedynym dystrybutorem wspomnianych funduszy. Na tej sytuacji częściowo skorzystały inne dostępne w ofercie Citi Banku instytucje zagraniczne. W ogólnym rozrachunku nastąpiły niewielkie zmiany w strukturze aktywów, ale warto zauważyć, że fundusze dłużne umocniły się na pozycji wicelidera.    

Zaprezentowane w raporcie aktywa napłynęły do instytucji zagranicznych poprzez dystrybucję tytułów uczestnictwa na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego jak i w wyniku sprzedaży poprzez Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Zgromadzone dane zostały zagregowane dla około 350 funduszy.

Źródło: Analizy Online