Alcatel będzie współtworzył największe na świecie podmorskie obserwatorium

Kontrakt został przyznany równocześnie Alcatelowi i firmom Nautronix MariPro, światowemu liderowi branży sieciowych podmorskich systemów czujników, oraz Satlantic, która jest światowym liderem w zakresie czujników precyzyjnych i technologii systemów obserwacyjnych.

NEPTUNE jest wspólnym, amerykańsko-kanadyjskim przedsięwzięciem prowadzonym przez Uniwersytet w Waszyngtonie (USA) oraz Uniwersytet Wiktorii (Kanada). Jego celem jest zainstalowanie na dnie morskim szeregu interaktywnych punktów obserwacyjnych, przeznaczonych do prowadzenia badań nad aktywnością środowiska oceanicznego. Cały projekt otworzy nowe możliwości prowadzenia badań nad oceanami i rozumienia problemów naszej planety. Dzięki rozwiązaniom Alcatela — sieć NEPTUNE — umożliwi ciągłe badanie płytkich i głębokich wód oceanicznych w nieosiągalnej dotąd skali czasowej, ponieważ punkty obserwacyjne będą przez cały czas dostępne dla naukowców pracujących na lądzie.

Podmorskie obserwatorium NEPTUNE Canada, w postaci pętli o długości 800 km, zostanie zbudowane na znajdującej się w pobliżu wybrzeża Kanady płycie tektonicznej Juan de Fuca. Będzie wyposażone w węzły obserwacyjne zlokalizowane wzdłuż kabla, w miejscach, które dla naukowców są szczególnie interesujące. Dzięki tym węzłom pracujący na lądzie naukowcy będą mogli podłączyć się do sieci, monitorować dane i obserwować akustyczne, biologiczne oraz geologiczne przyrządy naukowe i inne urządzenia, na przykład kamery wideo w systemie HDTV.

Alcatel zaprojektuje, wykona, zainstaluje i przekaże do eksploatacji kompletny podmorski system kablowy zbudowany w technice DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing), o początkowej przepustowości 160 Gb/s. Będzie go można w przyszłości łatwo i niedrogo rozbudować. Ponadto Alcatel wdroży swój system 1696 Metrospan (MS) oraz 7450 Ethernet Service Switch (ESS), co zapewni skalowalną i niezawodną agregację ethernetową wszystkich węzłów sieci. Połączenie technologii optycznych i internetowych (IP) pozwoli optymalnie wykorzystać szerokość pasma i zminimalizuje opóźnienia w wymianie informacji między poszczególnymi zespołami naukowców. Nadzór nad funkcjonowaniem optycznego sprzętu sieciowego, zarówno lądowego jak i podmorskiego, zapewni pakiet programów do zarządzania Alcatel 1350.