Alcatel otrzymał od organizacji DANTE zlecenie budowy GÉANT2

Projekt GÉANT2 został uruchomiony 14 i 15 czerwca br. w ośrodku Abbaye de Neumünster w Luksemburgu. Na inauguracji obecni byli wysocy rangą przedstawiciele europejskiej i światowej społeczności badawczej, politycy, użytkownicy sieci badawczych i edukacyjnych oraz dostawcy infrastruktury i sprzętu.

GÉANT jest czołową ogólnoeuropejską siecią komunikacyjną do zastosowań badawczych i edukacyjnych, udostępniającą wydajne usługi ludziom nauki. W ramach projektu GÉANT2 zostaną wprowadzone dalsze udogodnienia w usługach sieciowych przeznaczonych dla naukowców, polegające na możliwości korzystania z nowych aplikacji w wielu dziedzinach — od fizyki do biotechnologii. Za pomocą zaawansowanych, rozpoznających dane technologii przełączania optycznego i zwielokrotniania z podziałem falowym (WDM), opracowanych przez firmę Alcatel, sieć połączy 34 kraje na całym świecie, w tym ważne europejskie ośrodki w takich krajach, jak Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Francja, Hiszpania, Dania, Austria, Włochy, Węgry, Chorwacja, Słowenia, Polska, Irlandia, Portugalia i Grecja.

Inteligentne rozwiązanie firmy Alcatel umożliwi przekształcenie obecnej infrastruktury projektu w konwergentną sieć optyczną i sieć IP działającą na podstawie jednej platformy. Dodanie nowej warstwy optycznej sieci Ethernet umożliwi bezpośrednią łączność optyczną z dotychczasową siecią IP i zwiększy wydajność usług. Pozwoli to zaspokoić coraz większe zapotrzebowanie na szerokopasmowe łącza IP w dziedzinie badań naukowych i edukacji. Rozwiązanie firmy Alcatel będzie również obsługiwać rozproszoną, optyczną płaszczyznę sterowania opartą na przełączaniu GMPLS. Dzięki temu zapewni niezawodną ochronę sieci i szybkie przekierowanie ruchu w przypadku awarii, czyli będzie realizować funkcje bardzo istotne w przypadku informacji o kluczowym znaczeniu dla badań.

Nowa sieć badawcza będzie zarządzana za pomocą pakietu do zarządzania Alcatel 1350. W jej skład wejdzie platforma DWDM Alcatel 1626 Light Manager (LM) do transmisji danych na bardzo duże odległości oraz urządzenie 1678 Metro Core Connect (MCC) oferujące transport optyczny i funkcje przełączania w ramach jednej, przyszłościowej platformy optycznej.