Na ALEO.com firmy mogą w łatwy sposób dokonać weryfikacji kontrahentów. Taki rekonesans często przyjmuje formę „białego wywiadu” (ang. open-source intelligence; OSINT) i ma na celu zdobycie informacji na temat sytuacji prawnej, finansowej i ekonomicznej konkretnego podmiotu.
Co ważne, wykorzystuje się tutaj tylko jawne i etyczne metody pozyskiwania danych, a więc te, które pochodzą z publicznych rejestrów. Wszystkie dane służące sprawdzeniu kontrahentów biznesowych znajdują się na indywidualnych profilach firm i dostępne są bezpłatnie oraz bez konieczności rejestracji w serwisie.
– W weryfikacji firmy bardzo przydatne okazują się agregatory danych. Spośród wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań najbardziej aktualne i najpełniejsze dane można znaleźć na ALEO.com. Narzędzie daje dostęp do informacji o prawie czterech milionach firm. Intuicyjna wyszukiwarka pozwala przy tym na ich łatwe wyszukiwanie. W ten sposób można szybko oraz bezpłatnie sprawdzić szczegółowe dane na temat konkretnej firmy, bez konieczności sięgania do wielu źródeł – powiedział Jakub Wojteczek, Dyrektor Innovation Lab w ING Banku Śląskim, odpowiedzialny między innymi za bazę firm ALEO.com.
Jakie dane o firmach można znaleźć na ALEO.com?
- Dane kontaktowe – adres i numer telefonu, e-mail, adres strony www oraz profili firm w mediach społecznościowych.
- Dane rejestrowe – NIP, REGON, KRS, forma prawna, numery PKD, data rejestracji w rejestrze, kapitał zakładowy.
- Odpisy z KRS, w których można znaleźć między innymi informacje o zarządzie, w tym dane osób wchodzących w skład tego organu.
- Wskaźniki finansowe, generowane na podstawie danych ze sprawozdań finansowych, obejmujące takie informacje jak przychody netto ze sprzedaży, zysk lub strata brutto, EBITDA, aktywa obrotowe, kapitał własny, zobowiązania i rezerwy na zobowiązaniach.
- Informacje o przyznanych dotacjach unijnych.
- Wiarygodne opinie klientów.
- Szczególnie przydatne w analizie wiarygodności danego podmiotu są sprawozdania finansowe oraz powiązania kapitałowe i osobowe między nimi.
Sprawozdania finansowe
Dokumenty w formie elektronicznej można pobrać bezpłatnie z profilu każdej firmy, która jest zobowiązana do corocznego składania tego typu sprawozdań. Znajdują się w nich szczegółowe informacje między innymi o najważniejszych składowych sprawozdania finansowego, czyli: bilansie, rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych.
Powiązania kapitałowe i osobowe
W formie przejrzystego grafu są przedstawione powiązania pomiędzy firmami oraz członkami zarządów i organów nadzorczych (lub innych ról kierowniczych) tych podmiotów.
Źródło: ING