Alior Bank jako pierwszy bank w Polsce wykorzystuje blockchain publiczny

Sławomir Stroński, Bankier.pl

Alior Bank właśnie udostępnił platformę z dokumentami bankowymi, których autentyczność można sprawdzić przy wykorzystaniu publicznej sieci blockchain – Ethereum. To rozwiązanie znacznie ograniczy niepotrzebne zużycie papieru, a jednocześnie może przynieść bankowi milionowe oszczędności.

 

Każdy bank jest zobowiązany przez UOKiK do informowania klientów o zmianach w dokumentach ich dotyczących za pośrednictwem trwałego nośnika, czyli w formie gwarantującej niezmienność treści. To oznacza, że raz lub dwa razy do roku Alior Bank przesyła klientom w sumie ponad milion listów ze zmianami w regulaminach, tabelach opłat i prowizji lub oprocentowaniu kont oszczędnościowych i lokat. Po uruchomieniu nowej platformy z dokumentami wszyscy klienci deklarujący formę kontaktu elektronicznego z bankiem nie otrzymają już listów na papierze.

– Wdrażane przez Alior Bank rozwiązanie trwałego nośnika z wykorzystaniem technologii blockchain daje klientom naszego banku gwarancję, że opublikowane w danym momencie dokumenty publiczne, takie jak regulaminy, tabele opłat i prowizji czy tabele oprocentowania, będą zabezpieczone przed możliwością dokonania niepostrzeżonych zmian. Każdorazowe wprowadzenie w treści dokumentu jakiejkolwiek korekty będzie od razu łatwe do zidentyfikowania. Bezpieczeństwo danych rośnie wraz z liczbą niezależnych uczestników sieci – powiedział Krzysztof Bachta, prezes Alior Banku.

Zastosowanie blockchaina publicznego umożliwia zachowanie całkowitej transparentności. Ze względu na ogólnodostępność kodu źródłowego oprogramowania, istnieje możliwość zweryfikowania poprawności jego działania oraz deklaracji banku co do prawdziwości informacji umieszczonych na platformie.

Platforma z dokumentami Alior Banku to pierwszy w Polsce przypadek użycia przez bank blockchaina publicznego, czyli otwartego i dostępnego dla każdego internauty bez wyjątku. To rozwiązanie jest wdrażane w ramach uruchomionego w maju zeszłego roku pilotażowego projektu trwałego nośnika – cyfrowy notariusz. Wtedy w sieci blockchain zostało testowo umieszczone sprawozdanie finansowe banku. Obecnie w oparciu o zdobyte wówczas doświadczenia Alior Bank oferuje klientom bardziej praktyczne zastosowanie.

– Wychodzimy naprzeciw wymaganiom regulatora, zapewniając klientom gwarancję niezmienności przekazywanych im dokumentów. Jednocześnie poprzez zredukowanie obiegu papierowych dokumentów generujemy dla banku wielomilionowe oszczędności, jak również przyczyniamy się do ochrony środowiska – dodał Daniel Daszkiewicz, dyrektor departamentu innowacji i fintech w Alior Banku.

Alior Bank jako jeden z pierwszych banków w Polsce dostrzegł potencjał możliwych zastosowań rozwijającej się technologii blockchain. Był jedynym bankiem, który przystąpił w chwili założenia do Izby Blockchain i Nowych Technologii, działał także w ramach komisji ds. blockchain przy KNF, a dziś jest aktywnym uczestnikiem kolejnych inicjatyw wspierających rozwój tej technologii w Polsce, w tym m.in grupy roboczej ds. rejestrów rozporoszonych i blockchain przy Ministerstwie Cyfryzacji.

– Prowadzimy badania nad innymi obszarami zastosowań technologii blockchain w finansach, przyglądając się m.in. rozwiązaniom wspierającym finansowanie handlu czy wspomagającym procesy weryfikacji zgodności informacji w zakresie rozliczania transferów pieniężnych. Mamy ambicje dołączyć do grona najlepszych i najbardziej innowacyjnych banków w Europie, jednocześnie stając się najefektywniejszym bankiem na rynku krajowym – powiedział Marcin Jaszczuk, wiceprezes zarządu Alior Banku odpowiedzialny za rozwój innowacji.

Alior Bank to pierwszy w Polsce startupowy bank, który od samego początku swojej działalności stawia na innowacje i wyznacza trendy w bankowości internetowej na rodzimym rynku. To lider nowoczesnej bankowości, opartej na pionierskich rozwiązaniach technologicznych. Do wsparcia swojej działalności biznesowej wykorzystuje już sztuczną inteligencję i biometrię. To właśnie Alior Bank jako pierwszy wdrożył mechanizmy wideoweryfikacji przy zakładaniu rachunków osobistych. Uruchomił również pierwszy w Polsce w pełni internetowy kantor walutowy.