Alior Bank ogłosił powstanie programu akceleracyjnego dla start-upów technologicznych. Będzie miał za zadanie szukanie innowacyjnych pomysłów, prowadzenie start-upów w zakresie opracowywania elementów biznesowych i wsparcie finansowe.
Do programu bank zamierza przyjmować m.in. projekty znajdujące się we wczesnej fazie rozwoju. W ramach tworzonego akceleratora bank udostępni zewnętrznym podmiotom zbudowaną na technologii IBM platformę do rozwoju swoich rozwiązań opartą o środowisko OpenAPI i wdrażaną przez firmę TUATARA.
Wdrożenie strategii „Cyfrowego buntownika”, której jednym z głównych założeń jest zbudowanie ekosystemu partnerów z sektora fintech, Alior Bank ogłosił w październiku. W jej ramach instytucja chce zbudować 20 partnerstw do 2020 r. Jak mówi Michał Chyczewski, p. o. prezesa, bank ma ambicję być bankiem pierwszego wyboru dla fintechów w Europie.
Akcelerator pomysłów
Do udziału w akceleratorze Alior Bank wyselekcjonuje grupę start-upów, których pomysły będą wnosiły wartość dodaną dla usług banku świadczonych klientom. Bank będzie poszukiwał potencjalnych partnerów nie tylko w Polsce oraz w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, ale także poza Starym Kontynentem.
– Nasz zespół analizuje propozycje rozwiązań fintechów z Europy, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Zidentyfikowaliśmy już interesującą grupę potencjalnych partnerów i prowadzimy z nimi rozmowy – mówi Bruno Ferreira, dyrektor zarządzający w Alior Banku.
Każdy z partnerów, z którym Alior Bank podejmie współpracę, może liczyć na wsparcie doradcy oraz mentora, który pomoże mu w zbudowaniu odpowiedniego modelu biznesowego i poprowadzi współpracę z właściwą jednostką biznesową banku. Program akceleracyjny zakłada także wsparcie dla partnerów w dostępie do wewnętrznego lub zewnętrznego finansowania (finansowanie typu seed, partnerzy oraz potencjalnie CVC). Bank chce do 2020 r. corocznie zainwestować w innowacje ok. 100 mln zł, w tym w partnerstwa i przedsięwzięcia z sektora fintech 15-20 mln zł rocznie.
Alior Bank wybiera IBM i TUATARĘ jako dostawców rozwiązania Open API
Alior Bank chce być pierwszą instytucją finansową w Polsce, która zbuduje dedykowane środowisko testowe (tzw. Sandbox) dla swoich partnerów. Zostanie ono udostępnione zewnętrznym deweloperom oraz fintechom do prac nad produktami tworzonymi w ramach akceleratora oraz do uzyskania zgodności z przyszłymi wymaganiami regulacji PSD2. Alior Bank zdecydował, że wykorzystanie platformy IBM API Connect znacząco przyspieszy proces prototypowania, projektowania i dostosowywania rozwiązań przed udostępnieniem ich klientom. Są nimi przede wszystkim bezpieczeństwo, efektywność prac oraz skalowalność powstałych rozwiązań. Rozwiązanie IBM API Connect przez niezależne ośrodki analityczne jest uznawane za czołowe rozwiązanie tego typu na świecie.
IBM API Connect zostanie dostarczone i wdrożone przez polską firmę TUATARA, tworzącą rozwiązania biznesowe w oparciu o innowacyjne technologie, która do projektu wnosi międzynarodowe doświadczenie z implementacji rozwiązań API.
Open Banking: korzyści dla klientów
Wykorzystując możliwości wynikające z wdrożenia środowiska OpenAPI, Alior Bank planuje dostarczyć klientom zaawansowane usługi finansowe bazujące na szczegółowej analizie danych. – Chcemy, by klient zobaczył w swojej aplikacji bankowej wszystkie rachunki. Także te, które posiada w innych bankach. Dzięki temu zawsze będzie wiedział, ile środków naprawdę aktualnie posiada – mówi Mariusz Ożga, dyrektor ds. projektów fintech.
Bank zamierza także stworzyć tzw. marketplace, czyli umożliwić swoim klientom wybór dowolnego zestawu usług oferowanych przez partnerów, które uzupełnią tradycyjne usługi bankowe.
PRNews.pl/Alior Bank