Alior Bank udostępni nieruchomości na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy

W odpowiedzi na rosnącą liczbę obywateli Ukrainy przebywających do Polski w wyniku trwającej wojny, Alior Bank udostępni do dyspozycji władz samorządowych w Polsce ok. 10 lokali użytkowych. Obiekty zostaną przekształcone m.in. w obiekty użyteczności publicznej m.in. dla dzieci i młodzieży. O planach udostępnienia nieruchomości na działania pomocowe, 23 marca br. w Zamościu, poinformował Grzegorz Olszewski, wiceprezes Alior Banku kierujący pracami zarządu. Deklaracja miała miejsce w czasie spotkania, w którym udział wzięli Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Alior Bank aktywnie angażuje się w inicjatywy pomocowe skierowane do obywateli tego kraju. Ich celem jest zapewnienie im możliwości bezpiecznego funkcjonowania w Polsce. Instytucja na bieżąco reaguje i wdraża kolejne wieloaspektowe działania, które mogą przynieść realne wsparcie. 23 marca br. spółka potwierdziła udostępnienie blisko 10 nieruchomości na rzecz pomocy rodzinom z Ukrainy. Lokale znajdujące się na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego i śląskiego, których łączna powierzchnia wynosi 11,8 tys. m2, zostaną przekształcone między innymi na placówki edukacyjno-opiekuńcze.

Plany zaadaptowania nieruchomości, zostały zaprezentowane podczas briefigu prasowego w Zamościu, w którym zlokalizowany jest jeden z udostępnionych budynków. Nieruchomość o metrażu 500 m2, w której znajdują się 24 pomieszczenia, zostanie zmodernizowana i dostosowana do potrzeb prowadzenia placówki oświatowej dla dzieci z Ukrainy.

– Wszyscy powinniśmy być dumni, że w tym bardzo trudnym czasie Polacy pomagają na tak wielką skalę. Alior Bank dokłada kolejną drobną cegiełką do tej pomocy. Udostępniamy nasze nieruchomości, w których powstaną placówki edukacyjno-opiekuńcze. Chcemy, aby nasza pomoc w jak największym stopniu odpowiadała na potrzeby uchodźców, dlatego pozostajemy w stałym kontakcie z konsulatem i Ambasadą Ukrainy w Polsce – mówi Grzegorz Olszewski, Wiceprezes Alior Banku, kierujący pracami zarządu.
Alior Bank solidarny z Ukrainą

Już w pierwszych dniach po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę Alior Bank podjął działania, które pomogły przybyłym Ukraińcom szybko odnaleźć się w tych trudnych okolicznościach. Obywatele tego kraju mogą otwierać konta w oddziałach i w placówkach partnerskich Alior Banku w dużo prostszy sposób niż dotychczas. Prowadzenie rachunku i karta płatnicza są dla nich darmowe przez 12 miesięcy. Posiadacze Konta Internetowego mają także możliwość skorzystania z darmowych wypłat z bankomatów znajdujących się w oddziałach i placówkach partnerskich Alior Banku. W celu łatwiejszej komunikacji, zarówno strona internetowa Alior Banku, jak również aplikacja mobilna zostały przetłumaczone na język ukraiński.

W inicjatywy pomocowe na rzecz mieszkańców Ukrainy zaangażowali się również pracownicy banku. Oddolnych projektów jest wiele, m.in. zbiórki pieniężne i rzeczowe, a także wolontariat na rzecz potrzebujących. – Jestem dumny, że pracownicy Alior Banku natychmiast, nie czekając na decyzje „z góry”, przystąpili do działania. Od pierwszych godzin inwazji każdy pomaga indywidualnie, na wiele rozmaitych sposobów. Jednocześnie jako bank podejmujemy szereg inicjatyw – tak, aby pomóc jak największej liczbie osób w dostosowaniu się do nowych uwarunkowań. Dlatego szybko wytypowaliśmy nieruchomości, w których uchodźcy będą mogli znaleźć pomoc i szybciej zaadoptować się do życia w nowej rzeczywistości – podkreśla Jacek Polańczyk, wiceprezes zarządu Alior Banku, odpowiedzialny m.in. za logistykę.

Źródło: Alior Bank