Alior Bank udostępnia kalkulator do planowania inwestycji termomodernizacyjnych

Alior Bank wprowadził na swojej stronie narzędzie dla klientów zainteresowanych termomodernizacją budynków mieszkalnych. Udostępniony właśnie kalkulator to wsparcie dla przedstawicieli Towarzystw Budownictwa Społecznego oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Dzięki niemu mogą w szybki i prosty sposób sprawdzić potencjalne efekty inwestycji w termomodernizację budynków wielorodzinnych.

Kalkulator dostępny jest na stronie banku. Aby z niego skorzystać wystarczy wprowadzić do niego kilka informacji, m.in. o powierzchni budynku, roku jego budowy, rodzaju zastosowanej technologii budowlanej, a on sam oszacuje efekty inwestycji w różnych wariantach w zależności od rodzaju planowanych prac. Wyliczy też możliwe do osiągnięcia oszczędności energii końcowej w budynku jeszcze przed zleceniem audytu energetycznego ex-ante, który jest niezbędny do uzyskania Pożyczki Termomodernizacyjnej w Alior Banku.

– Kalkulator oceny inwestycji termomodernizacyjnej umożliwia oszacowanie potencjalnych efektów, w tym czas zwrotu środków wydanych na termomodernizację, jeszcze przed złożeniem wniosku o Pożyczkę Termomodernizacyjną. Warto z niego korzystać, aby przekonać się, jakie korzyści można osiągnąć dzięki inwestycji w termomodernizację – mówi Aleksandra Podobińska-Durka, dyrektor Działu Funduszy UE i Programów Publicznych w Alior Banku.

Pożyczki Termomodernizacyjne Alior Banku są dostępne dzięki finansowaniu z funduszy Unii Europejskiej w ramach regionalnych programów operacyjnych. Mogą z nich skorzystać inwestorzy na terenie województw dolnośląskiego, łódzkiego i podlaskiego. Charakteryzują się stałym, niskim oprocentowaniem – w zależności od województwa wynosi ono od 0 do 0,5 proc. przez cały okres kredytowania. Za ich udzielenie nie są pobierane żadne opłaty czy prowizje. Bank nie wymaga wkładu własnego w finansowanie projektu. Inwestorzy mogą też liczyć na zwrot 90 proc. kosztów audytu energetycznego i dokumentacji technicznej.

– Termomodernizacja budynków pozwala ograniczyć lokalne zanieczyszczenie powietrza i emisję dwutlenku węgla oraz przyczynia się do spadku zanieczyszczenia powietrza powstałego w następstwie tzw. niskiej emisji. Mieszkańcy budynków po termomodernizacji zapłacą również niższe rachunki za prąd. Osoby zainteresowane termomodernizacją wielorodzinnych budynków mieszkalnych mogą skonsultować swoją inwestycję z bankierami na terenie województw, w których udostępniamy finansowanie – dodaje Aleksandra Podobińska-Durka z Alior Banku.

Źródło: Alior Bank