Allianz Bank pomoże uporządkować biznesy Leszka Czarneckiego

Znane są już plany Getin Holdingu względem przejętego niedawno Allianz Banku. Instytucja będzie dziać na razie pod nazwą Get Bank, a obsługa klientów zostanie przeniesiona do wybranych placówek Getin Banku. W samym holdingu dojdzie także do zmiany struktury organizacyjnej i uporządkowania biznesu. Kluczową rolę w całej operacji odegra właśnie Allianz Bank.

Z początkiem czerwca 2011 roku Allianz Bank został przejęty przez Getin Holding należący do biznesmena Leszka Czarneckiego. Od poniedziałku bank działa już pod marką Get Bank, ale formalnie nadal jest to jeszcze Allianz Bank. Holding czeka jeszcze na zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na zmianę nazwy banku i spodziewa się ją uzyskać do końca sierpnia tego roku. Pierwszą widoczną dla klientów zmianą jest przeniesienie obsługi z dotychczasowych oddziałów Allianz Banku do wybranych placówek Getin Banku oraz zmiana nazwy produktów (zniknie człon Allianz).

Grupa ubezpieczeniowa uruchomiła w Polsce bank w 2008 r., ale pomimo mocnej marki, instytucja ta nie odniosła sukcesu. Jej debiut zbiegł się w czasie ze startem Alior Banku i to właśnie często przez pryzmat Aliora oceniane są wyniki Allianz Banku (Alior wypracował już zysk operacyjny). W ubiegłym roku ubezpieczyciel zdecydował się pozbyć bankowego biznesu, a nabywcą okazał się Getin Holding. W momencie ogłoszenia decyzji o sprzedaży Allianz Bank posiadał 58 placówek bankowych, zatrudniał 650 osób i obsługiwał 73 tys. klientów, a suma bilansowa wynosiła 1 034,5 mln zł. Na koniec ubiegłego roku, bank miał ponad 350 mln zł skumulowanej straty, a do czerwca 2011 r. kwota ta wzrosła zapewne do ok. 400 mln (zakładając dotychczasową dynamikę straty na poziomie 10 mln/m-c).

Get Bank to już kolejna instytucja w grupie Leszka Czarneckiego. Getin Holding, który przez KNF został określony już nawet „konglomeratem finansowym” zamierza jednak uporządkować całą strukturę biznesu. Kluczem całej operacji ma być właśnie niewielki Allianz Bank. Trafi on na giełdę, przejmując od Getin Holdingu udziały w Getin Noble Banku. W efekcie na giełdzie pojawią się dwie niezależne grupy kapitałowe należące do imperium Leszka Czarneckiego: Get Bank i Getin Holding. Z czasem marka Get Banku zniknie i zastąpi ją z powrotem Getin Noble Bank. W skład grupy finansowej GNB, oprócz banku wejdą także Open Finance, Getin Leasing, Noble Securities i Noble TFI. Konieczność przeprowadzenia takiej operacji wynika nie tylko ze skomplikowanej obecnie struktury grupy, ale także wpływa na nią niska płynność akcji Getin Noble Banku, utrudniająca wycenę rynkową, a sprawę komplikuje fakt, że spółki zależne są na różnych etapach rozwoju. Za jakiś czas wszystko ma być bardziej przejrzyste.

Najważniejsze elementy transakcji

Etap

Nabycie Allianz Bank przez Getin Holding

Przekształcenia
w grupie

Objęcie akcji Idea Bank przez Getin Holding

Złożenie wniosku o wyznaczenie biegłego do zbadania wyceny wkładów niepieniężnych

Podział

Przyjęcie i podpisanie planu podziału oraz sprawozdań przez Zarządy a następnie Rady Nadzorcze Getin Holding i Allianz Bank.

Postępowanie przed KNF w sprawie zatwierdzenia prospektu emisyjnego Allianz Bank

Podjęcie uchwał przez Walne Zgromadzenie Getin Holding i Allianz Bank o podziale

Pierwsze notowanie akcji Allianz Bank na Giełdzie Papierów Wartościowych

Połączenie Allianz Bank i Getin Noble Bank (zmiana nazwy na Getin Noble Bank)

Połączenie

Allianz Bank posłuży przede wszystkim jako narzędzie do uporządkowania biznesu w grupie. Pojawiają się opinie, że za całą skomplikowaną operacją stoją także sprawy podatkowe. 400 mln straty Get Banku, to z punktu widzenia przedsiębiorstwa całkiem pokaźny koszt, który mógłby pomniejszyć zysk wypracowany przez Getin Noble Bank za 2011 rok. W efekcie GNB zapłaciłby dużo niższy podatek. Sam Allianz nie miał ani atrakcyjnego systemu centralnego, ani rozbudowanej bazy depozytowej, ani zbyt wielu klientów. Są oczywiście jeszcze placówki, które bank zamierza podzielić pomiędzy spółki w grupie (część przejmie Idea Bank). Krążą jednak plotki, że część z nich trafi na sprzedaż. Według jednej, zakupem zainteresowany jest Meritum Bank, który po pozyskaniu nowego inwestora wyraźnie nabrał wiatru w żagle.

Klienci Allianz Banku już teraz są delegowani przez pracowników do wyznaczonych placówek Getin Banku (lista dostępna jest na stronie Allianz Banku). Prawdopodobną konsekwencją likwidacji placówek będą zwolnienia pracowników, pracujących do tej pory w Allianz Banku. Jak się dowiedzieliśmy, w placówkach Getin Banku jest tylko jedna osoba do obsługi klientów Get Banku. Za kilka dni zostanie uruchomiona nowa strona internetowa, która pojawi się pod adresem www.getbank.pl Zmianie ulegnie także adres strony systemu bankowości internetowej. Ze strony http://www.allianz24.pl zostanie ona przeniesiona na stronę http://www.getbank24.pl., ale loginy oraz hasła umożliwiające dostęp do konta nie ulegną zmianie. Być może uda się również zachować dotychczasowe numery rachunków. Bank zapewnia, że na początek zaproponuje klientom konkurencyjne produkty oszczędnościowe. Znając ofertę depozytową pozostałych spółek, można oczekiwać, że oprocentowanie będzie należeć do ścisłej rynkowej czołówki. Zresztą taką metodę holding zastosował uruchamiając kilka miesięcy temu Idea Bank.

 Nowe nazwy produktów:

Źródło: PR News