Allianz: Likwidacja szkody w samochodzie nie musi być problematyczna

Jak wynika z danych policji1 tylko od stycznia do końca sierpnia br. w całej Polsce miało miejsce 272 892 kolizji drogowych. Przyczyny tych zdarzeń są różne: niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Szczególnie w dużych miastach do „stłuczek” dochodzi często a problemy z nich wynikające bywają uciążliwe.

Wypadek, kolizja czy stłuczka?


Myśląc o zdarzeniu drogowym często stosujemy określenia wypadek, kolizja i stłuczka. Warto jednak pamiętać, że wypadek drogowy oraz kolizja to dwa różne zdarzenia, które mają różne skutki i zupełnie inaczej klasyfikowane są przez policję, organy sądownictwa czy ubezpieczycieli. Z wypadkiem mamy do czynienia wtedy, gdy w wyniku zdarzenia są ofiary lub ranni, których uszczerbek na zdrowiu trwa dłużej niż 7 dni. To zdarzenie o bardzo poważnych konsekwencjach zarówno dla sprawcy jak i osób w nim uczestniczących. Z kolei kolizja ma zdecydowanie łagodniejszy charakter. To zdarzenie, w którym nie ma ofiar a jego efektem jest zniszczenie lub uszkodzenie pojazdu.

Jazda samochodem a kolizja drogowa


Z roku na rok rośnie tez liczba samochodów na polskich drogach. Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, tylko w lipcu br. zarejestrowanych zostało 155 418 nowych samochodów. To z kolei oznacza większy ruch na ulicach – i większe ryzyko stłuczki. A jeśli dodamy do tego niesprzyjające warunki pogodowe, zmęczenie czy brak należytej ostrożności to statystyki policyjne przestają dziwić.

Mała kolizja, duży kłopot


Kolizja może zdarzyć się każdemu. Co więcej, takie zdarzenie to nie tylko stłuczka z innym samochodem. To także wgniecenie zderzaka powstałe w wyniku najechania na słupek podczas parkowania, zdarty lakier z obudowy lusterka przez inny pojazd, zbity reflektor, wgniecione nadkole….i wiele, wiele innych. Jeśli już dojdzie do sytuacji, w której mamy uszkodzony samochód, podejmujemy szereg działań, aby naprawić zniszczenie. I właśnie w takiej sytuacji z pomocą może przyjść nasz ubezpieczyciel.

– Allianz od lat dba o bezpieczeństwo klientów. A będąc firmą nowoczesną, stawiającą na nowe technologie, chcemy dostarczać naszym klientom takie rozwiązania, które pomagają uporać się z nieprzyjemnymi skutkami zdarzeń drogowych. Dlatego uruchomiliśmy dedykowaną naszym klientom, specjalną aplikację Allianz Asystent Szkody, dzięki której po telefonicznym zgłoszeniu szkody, w krótkim czasie klient może poznać jej wycenę i otrzymać odszkodowanie – mówi Radosław Kamiński Wiceprezes Zarządu Allianz Polska

Wirtualny asystent szkody


Wśród klientów popularne jest korzystanie z tzw. szybkich ściek likwidacji szkody. Jeśli szkoda zostanie zakwalifikowana, użytkownik może poznać kwotę odszkodowania już w trakcie rozmowy telefonicznej. Jeśli jednak ubezpieczyciel będzie potrzebował dodatkowych informacji to pomocna będzie bezpłatna aplikacja mobilna. Tuż po rozmowie Klient otrzyma wiadomość SMS, w której zawarty będzie link do darmowej aplikacji Allianz Asystent Szkody. Aplikacja umożliwia szybkie przesłanie zdjęć dowodu rejestracyjnego oraz uszkodzeń samochodu, które normalnie, wykonałby rzeczoznawca w trakcie spotkania.

Aplikacja została tak zaprojektowana, aby pomóc użytkownikom, prawidłowo wykonać zdjęcia telefonem – dzięki licznym podpowiedziom oraz specjalnie zaprojektowanym „konturom” dowodu rejestracyjnego i auta, prawidłowe wykonanie zdjęcia, zajmuje tylko chwilę. Na ich podstawie likwidator może oszacować koszty naprawy nawet w ciągu 3 godzin od wysłania zdjęć. Nowa, mobilna aplikacja Allianz to także możliwość otrzymania wypłaty odszkodowania nawet w ciągu 24 godzin od akceptacji wyceny.

1 http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/100256,Bezpieczenstwo-w-ruchu-drogowym-w-ujeciu-miesiecznym.html